Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová pražská radnice se může těšit na miliardové porcování zakázek

Ekonomika

  12:23
PRAHA - Desítky, možná stovky miliard korun. O takových částkách bude v příštích čtyřech letech rozhodovat nové složení pražské radnice. O největší položky půjde v plánovaných developerských projektech, důležitá rozhodnutí však magistrát čeká i v dopravě, turistickém ruchu či výstavnictví.

Vizualizace nové stanice Petřiny linky A pražského metra. foto: Magistrát hlavního města Prahy

Jedním z nejvýznamnějších kroků pražské rady bude zřejmě změna územního plánu, která umožní zahájení výstavby nové městské části Nové Bubny. Do čtyř let zde developer Orco chce začít stavbu projektu za 77 miliard korun.

Nyní se již projednává změna územního plánu území nádraží Smíchov a nádraží Žižkov, které jsou společným projektem Sekyra Group a Českých drah. "Je pravděpodobné, že bude vydáno územní rozhodnutí. Definitivně však rozhodne nové zastupitelstvo," řekla ředitelka odboru územního plánu Jitka Cvetlerová.

Na Rohanském ostrově chce Sekyra Group proinvestovat 15 miliard. Územní plán byl schválen předchozím vedením radnice, nyní je projekt před vydáním územního rozhodnutí. Všechny tři rozsáhlé Sekyrovy projekty by se měly začít stavět v roce 2012.

INFOGRAFIKA: Nové pražské projekty
Klikněte pro zvětšení

ODS a ČSSD jim však podle čerstvě podepsané koaliční dohody nefandí. Oproti současným návrhům chtějí prosadit v lokalitách vybudování nových parků a sportovišť přístupných veřejnosti.
V případě developerské výstavby by nešlo přímo o peníze z rozpočtu města.

Jiná situace je ovšem v oblasti rozvoje dopravní infrastruktury. V nejpokročilejší fázi je prodloužení trasy metra Ado Motola. Mnohem větší sumu představuje plánovaná trasa D z Pankráce do Písnice: 41,8 miliardy korun. Aktuálně se projednává změna územního plánu. Měla by teoreticky projít, protože stavbu nové trasy slibovaly před volbami všechny strany.

Děti a senioři zadarmo

Změny se chystají v městské hromadné dopravě. Od příštího roku by totiž v Praze měli jezdit děti do 15 let a dospělí nad 65 let zdarma. Město tak bude muset dopravnímu podniku uhradit výpadek v tržbách jízdného.

"Podle našich propočtů vznikne ztráta na tržbách zhruba 40 milionů korun kvůli zavedení jízdy zdarma pro děti do 15 let, kvůli dospělým nad 65 let pak 120 až 130 milionů korun," řekl mluvčí Ropidu Filip Drápal. Každý rok přitom lidé na jízdném v hromadné dopravě zaplatí víc než čtyři miliardy korun.

Kromě zmíněných 160 až 170 milionů korun plánuje v příštím roce Praha dopravnímu podniku zaplatit celkem 8,8 miliardy korun. Dorovnání nákladů na provoz dopravy tak Prahu bude stát až o 970 milionů korun víc než v letošním roce.

S dopravou úzce souvisí i projekt karty Opencard, kterou používá již 600 tisíc lidí. Opencard by i přes potíže s financováním měla v následujícím roce nejen pokračovat v rozšiřování nabídky služeb, ale měla by dostat i sestřičku – turistickou kartu.

Opencard

"Na jaře příštího roku by měla být spuštěna turistická karta jako první komerční část Opencard. U této karty bychom již mohli uvažovat o nějakém generování zisku," řekl Martin Opatrný, mluvčí Opencard. Koupí turistické karty za 900 až tisíc korun by lidé měli získat třídenní jízdní v MHD a různé slevy na kulturní akce, ubytování či stravování.

Praha bude muset také připravit novou koncepci výstavnictví. "Ta poslední se dělala před deseti lety. Já bych chtěl mít novou připravenou do půl roku," řekl Ivan Kabický (ODS), který by měl mít v nové radě na starosti tuto oblast.

Město musí dotáhnout prodej Kongresového centra, na kterém je vázán více než dvoumiliardový dluh. Zabývat se také musí rozvojem Incheby či veletržního areálu Letňany.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat