Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nové kanceláře klienty netáhnou. Developeři proto mění plány, přidávají byty a obchody

Centrum Bořislavka v Praze 6 se slavnostně otevřelo 3. června. Jeho stavba trvala tři roky, náklady dosáhly více než 3,5 miliardy korun. foto: FOTO KKCG

Praha - Letos se má v Praze dokončit devět kancelářských budov. Někteří developeři už ale kvůli situaci na trhu mění plány a administrativní prostory nahrazují byty a obchody. Nezájem klientů se zatím neprojevil na výši nájmů – majitelé budov zlevňovat nechtějí.
  10:46

Místo travou zarostlého, nevyužívaného pozemku u stanice metra Bořislavka v Praze 6 otevřela skupina KKCG patřící miliardáři Karlu Komárkovi centrum Bořislavka ve tvaru skleněných krystalů. Administrativní prostory, které zahrnují 30 tisíc metrů čtverečních, obsadí z velké části firmy patřící do koncernu KKCG, který bude mít na Bořislavce i svou novou centrálu.

KKCG plánuje prodat projekt Bořislavka, který za miliardy staví v Praze 6

Komplex představuje jednu z devíti administrativních budov, které by měly letos být v Praze dokončeny. Stavební aktivita developerů, co se kancelářské výstavby týče, výrazně zpomalila. 

Pandemie utlumila zájem firem pořizovat si nové administrativní prostory. Část developerů proto výstavbu nových kanceláří posunula na později, část z nich plány přehodnotila důkladněji a místo čistě kancelářské budovy postaví objekt, kde budou nejen kanceláře, ale také obchody a byty.

Dokud není předpronajato

Jak vyplývá ze statistik mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate, letos se nabídka kancelářských prostor v Praze rozšíří o necelých 92 tisíc metrů čtverečních. V roce 2020 přitom bylo dokončeno zhruba 160 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Praha nyní dle Prague Research Fora disponuje necelými 3,7 milionu metrů čtverečních moderních kancelářských ploch.

„Spekulativní výstavba ustupuje, developeři nyní většinou čekají s realizací projektů na okamžik, kdy je předpronajato minimálně čtyřicet procent plánované kancelářské plochy,“ říká Lena Popova, vedoucí oddělení pronájmu kanceláří mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate pro Českou republiku a Slovensko.

O kanceláře za miliardy je zájem. Nákupy ale znepříjemňuje covid i žádosti o slevu

V závěru loňského roku nebyla v Praze zkolaudována ani jedna nová kancelářská budova. V prvním čtvrtletí 2021 byly v Praze dokončeny dvě rekonstrukce menších kancelářských budov o celkové rozloze 3500 metrů čtverečních. Šlo o objekt Hybernská 1 v Praze 1 a Olbrachtova 5 v Praze 4. Letos, jak očekává BNP Paribas Real Estate, bude v Praze dokončeno celkem devět administrativních objektů. Patří k nim i nedávno otevřená Bořislavka.

„Z přehledu plánovaných projektů zřetelně vyplývá, že developeři se nechtějí pouštět do spekulativní výstavby. Jedním z důvodů je i rozvinutý trh s podpronájmy. Jejich nabídka podle našich analýz atakuje hranici 100 tisíc metrů čtverečních,“ vysvětluje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.

Nájemci se do nových prostor „nehrnou“. Pokud již s vlastníky budov či s jejími agenty vyjednávají, pak jde hlavně o domlouvání výhodnějších podmínek. „Tento fenomén se projevuje u všech firem bez ohledu na velikost kancelářské plochy: přejednávaly se smlouvy u menších kanceláří do dvou tisíc metrů čtverečních, ale také nad pět tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy,“ konstatuje Kateřina Havlová, vedoucí týmu zastupující pronajímatele kancelářských prostor v mezinárodní poradenské společnosti CBRE.

Tento trend byl patrný již v druhé polovině loňského roku, dle CBRE se tak nejčastěji dělo mezi firmami z oblasti informačních technologií, finančnictví či poradenských služeb, a dokládají to i statistická data, která mapují podíl nových nájmů na celkové bilanci pronájmů. V závěrečném kvartálu loňského roku se pronajalo bezmála 99 tisíc metrů čtverečních kanceláří, z toho zhruba 45 procent tvořily nové smlouvy. V roce 2019 činil jejich podíl téměř 65 procent.

Zdražování stavebních materiálů se již projevuje v cenách bytů, všímají si developeři

Celková míra neobsazenosti, jak uvádí mezinárodní poradenská společnost Savills, se v Praze zvýšila z necelých sedmi procent na konci roku 2020 na 7,6 procenta v 1. čtvrtletí 2021. Jde tak o nejvyšší hodnotu od 2. čtvrtletí 2017. Volných je tak 280 600 metrů čtverečních kancelářských ploch.

Nájemné zůstává stejné

Někteří developeři kvůli situaci na trhu přehodnotili své plány a posunuli start výstavby na pozdější dobu, část z nich „překreslila“ projekt z čistě kancelářského na smíšený, s maloobchodními plochami či s byty. I když makléři nechtějí uvádět konkrétní projekty, kterých se toto týká, naznačují, že nejde o nic výjimečného. Tak například výstavba administrativní budovy na Kolbenově ulici s více než 15 tisíci metry čtverečními se posouvá o rok. V další původně plánované čistě kancelářské budově na Praze 9 budou byty a obchody. Ke stejné změně došlo u jednoho z větších projektů chystaných v Holešovicích.

Situace na trhu se zatím neprojevila na nájemném. Nejvyšší dosahované nájemné zůstalo po celý rok 2020 stabilní. V centru města se pohybovalo mezi 22,50 až 23 eury za metr čtvereční za měsíc. „Majitelé budov zatím nepřistoupili ke snižování nájemného. Spíše zaznamenáváme pobídky ze strany pronajímatelů ve formě delších nájemních prázdnin nebo navýšení příspěvků na výstavbu a vybavení kanceláří,“ dodává Lena Popova.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...