Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novinář Jakub Kalenský končí v týmu pro boj s ruskou propagandou

Média

  17:39
Praha - Český zástupce v týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou odchází na konci října na vlastní žádost z Bruselu. Novinář Jakub Kalenský v týmu končí o rok dříve, smlouva mu měla vypršet v říjnu 2019. Česká vláda do týmu hledá nového kandidáta. Napsal to v pátek server HlídacíPes.org.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Česká pozice

Tým začal pracovat od září 2015, jeho úkolem bylo propagovat v pozitivním světle politiku EU vůči východoevropským zemím, podporovat tam svobodu médií a slova a také upozorňovat na dezinformační aktivity pocházející z tohoto regionu a odpovídat na ně. Tým vnikl jako součást reakce EU na to, co někteří pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň. Proti plánům unie v této oblasti se tehdy ohradilo ruské ministerstvo zahraničí.

Savčenková stráví ve vazbě nejméně dva měsíce. Chystala prý granátový útok na parlament

Kalenský podle serveru HlídacíPes odchází kvůli pracovní nabídce, kterou dostal. Věnovat se má i nadále tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím - pro Atlantic Council Eurasia. „Byla to v Bruselu skvělá zkušenost. V podobné práci budu pokračovat i v Praze pro Atlantic Council,“ řekl. Od nové práce si slibuje možnost o tématu ruské propagandy a dezinformací více publikovat.

Na činnost týmu East Stratcom Task Force se nedávno podařilo vyčlenit z rozpočtu EU jeden milion eur (zhruba 25,8 milionu korun). Práci skupiny pokládá za zásadní české ministerstvo zahraničí, řekla serveru jeho mluvčí Michaela Lagronová. Česko proto podle ní usiluje o finanční a personální posílení týmu, do nějž bude za Kalenského nominovat nového člena. V současnosti se vybírá.

Své experty do týmu pro boj s ruskou propagandou může nominovat jakákoli země EU, sama pak hradí jejich plat. Kalenský, novinář a vystudovaný rusista, byl původně vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!