Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový standard letišť: scan oka a šestimetrový tunel

Ekonomika

  10:33
SINGAPUR - Globální asociace leteckých společností dnes představila projekt nového automatizovaného systému bezpečnostní kontroly cestujících. Jeho cílem je výrazně zrychlit kontrolu a zkrátit celkovou dobu odbavování pasažérů.

Skener otestoval i německý ministr vnitra. foto: ČTK

Ta se v posledním desetiletí v důsledku zpřísněných bezpečnostních kontrol výrazně prodloužila, což leteckým společnostem ubírá zákazníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) na svém výročním zasedání uvedlo, že nový systém bude skenovat cestujícím duhovky a srovnávat výsledky s fotografií v pase. Čipy zabudované do pasů budou podle agentury AP identifikovat pasažéry, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko.

Cestující budou při kontrole procházet šestimetrovým tunelem a podrobováni různým stupňům prohlížení podle úrovně bezpečnostního rizika. Nový systém by měl být zaveden během pěti let.

Členskou základnu IATA tvoří přes 230 leteckých společností. Ty se na pravidelné mezinárodní letecké přepravě podílejí zhruba 93 procenty.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat