Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nvidia těží z umělé inteligence. Za čtvrtletí jí vzrostl zisk sedminásobně

Budova výrobce čipů Nvidia v Santa Claře v Kalifornii (1. listopadu 2015) foto: Profimedia.cz

Americkému výrobci čipů Nvidia vzrostl v prvním čtvrtletí finančního roku čistý zisk sedminásobně na 14,88 miliardy dolarů. V přepočtu tak firma za tři měsíce dokázala vydělat 340 miliard korun. Společnost těží ze své dominantní pozice při výrobě čipů pro umělou inteligenci.
  12:14

Tržby se firmě za první kvartál více než ztrojnásobily na rekordních 26,04 miliardy dolarů. Tržby divize technologií pro datová centra stouply pětinásobně a byly rovněž rekordní. Zisk na akcii činil 6,12 dolaru a překonal tak očekávání analytiků, kteří tipovali zisk 5,6 dolaru na akcii.

„Společnost Nvidia překonala odhady trhu v tržbách i v čistém zisku a vykázala velmi povedené první fiskální čtvrtletí,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. Upozornil ale, že první fiskální čtvrtletí bylo posledním, které ovlivnila meziročně relativně nízká srovnávací základna. „Očekávám, že i navzdory tomuto aspektu lze ale očekávat další významný růst tržeb společnosti. Důvodem je stále silná poptávka po polovodičích využívajících umělou inteligenci, zejména v datacentrech,“ dodal Cverna.

Nvidia také oznámila rozdělení akcií v poměru deset za jednu. Tento krok má učinit akcie firmy dostupnější pro zaměstnance a investory. Akcie si po oficiálním uzavření trhu připisovaly šest procent a pohybovaly se nad tisíci dolary za kus.

Za poslední rok akcie firmy stouply o více než 200 procent. V současnosti je Nvidia podle tržní kapitalizace třetí největší firmou v USA, za Microsoftem a Applem.

Společnost má náskok ve vývoji hardwaru a softwaru pro AI, částečně díky tomu, že zakladatel a generální ředitel Jensen Huang začal před více než deseti lety směřovat k této tehdy ne zcela rozvinuté technologii. Technologie firmy byly původně vyvinuty pro grafické karty, poté se však ukázalo, že se ideálně hodí i pro výpočetní práci spojenou s výukou aplikací AI. Firma také vyrábí čipy pro herní průmysl a automobily.

Ve druhém fiskálním čtvrtletí firma předpovídá zvýšení tržeb na 28 miliard dolarů.

Autoři: ,