Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Výměnu kotle neodkládejte na topnou sezonu. Na nový přispěje stát dotacemi

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Výměnu zastaralého kotle stále odsouvá asi 220 tisíc domácností. Času přitom není mnoho. Zákaz vstoupí v platnost už příští rok v září, a tak je nyní vhodný čas objednat nový kotel, pokud výměna nemá probíhat uprostřed topné sezony. Stát navíc spouští další kolo kotlíkových dotací, běží i dotační program Nová zelená úsporám.
  17:51

Zakázán bude provoz kotlů na tuhá paliva, které spadají do nejnižší 1. a 2. emisní třídy, tedy vypouštějí do ovzduší nejvíc škodlivin. Tyto kotle se už od roku 2014 nesmí prodávat, nyní má skončit i jejich provoz v rodinných domech. Zákaz platí také pro kotle, které označení třídy nemají, protože byly vyrobeny před rokem 2003, kdy se označení emisních tříd ještě nepoužívalo. Nejčastěji jde o uhelné kotle, ale restrikce se může týkat i zastaralých kotlů na dřevo.

Původně měly tyto kotle skončit už v září 2022, ale opozdilci získali od státu dva roky navíc. Další posouvání termínu se však čekat nedá. Výměnu přitom určitě nestihnou všichni. „V Česku nemáme topenářské kapacity na to, aby se za rok a půl stihlo vyměnit 220 tisíc kotlů. Doporučuji každému, aby si zamluvil termín co nejdřív. V tuto chvíli topenáři dostupní jsou, ale loni byl problém sehnat topenáře i několik měsíců,“ upozorňuje Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta.

V loňském roce, kdy propukla energetická krize, znatelně posílily výměny plynových kotlů, které řada lidí vyměnila za kotle na pelety, dřevo nebo dřevěné brikety. Na výměnu kotlů uhelných se přitom tak trochu zapomnělo. Ani letos přitom výrobci kotlů zatím neregistrovali nijak zvýšený zájem o výměny kotlů.

„Aktuálně jsou kotle na tuhá paliva dostupné, avšak skladové zásoby se mění podle poptávky. Loni musely firmy dělat pořadníky a zákaznici čekali na nový kotel i několik měsíců,“ uvádí Stupavský a dodává, že pokuta až do výše 50 tisíc korun přitom hrozí od září 2024 každému, kdo zákaz provozu nevyhovujících kotlů nebude respektovat.

Sbohem staré uhláky

Staré uhelné kotle, které dosud čoudí skoro v každé české vesnici, se dají snadno nahradit moderními kotli na tuhá paliva – dřevo, brikety nebo pelety. Velká výhoda palivového dřeva je jeho nízká cena a snadná dostupnost. Dřevěné pelety zase umožňují automatické vytápění. Malé slisované válečky pilin se samy doplňují ze zásobníku do kotle, který se ovládá jen přes pokojový termostat nebo na dálku přes mobil. Náklady na vytápění peletami jsou přitom nižší než plyn, elektřina, topný olej i některá tepelná čerpadla.

Jak zjistím emisní třídu kotle?

Na výrobním štítku, který je obvykle na zadní části kotle. Čím nižší třída kotle, tím více emisí. Pojem emisní třída kotlů se začal užívat v roce 2003 (správné znění je třída kotlů), proto kotle koupené před tímto rokem nejsou do žádné třídy zařazeny. Zákaz provozu se však vztahuje na všechny kotle bez označení, nebo spadající do 1. a 2. třídy.

Aktuální srovnání nákladů na vytápění podle zdroje tepla najdete v nové kalkulačce Klastru Česká peleta. Zohledňuje nejen ceny paliv, ale také účinnosti různých typů kotlů. Zatímco staré kotle na uhlí nebo dřevo mohou mít nízkou účinnost kolem 60 procent, moderní kotle na pelety dosahují v účinnosti přes 90 procent, dřevozplynovací kotle přes 85 procent. Nový zdroj tepla tak zajistí nejen nižší emise, ale především významné úspory. I proto se vyplatí instalovat ho ještě letos.

Ceny kotlů navíc v příštím roce pravděpodobně stoupnou. „Ceny kotlů a náklady na instalace se do příštího roku určitě nesníží, naopak se bude zdražovat vzhledem k vysoké inflaci, rostoucím nákladům i DPH a vyšší poptávce,“ upozorňuje Vladimír Stupavský.

Kotlíková dotace

Novou výzvu kotlíkových dotací vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Má rozpočet 1,7 miliardy korun. To pokryje zhruba 15 tisíc výměn pro ty nejzranitelnější domácnosti (zejména seniory a domácnosti, které pobírají příspěvek na bydlení). Kdo uspěje s žádostí, tomu stát uhradí až 95 procent nákladů na výměnu kotle.

„O podporu mohou domácnosti zažádat i v případě, že si zastaralé zařízení vyměnily už dříve. Základní podmínkou je, že k výměně došlo po 1. lednu 2021,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Dotace se vztahují na všechny typy moderních kotlů na biomasu a tepelná čerpadla.

Domácnosti, které nesplňují nová přísnější kritéria pro kotlíkové dotace, tedy nejsou hodnoceny jako nízkopříjmové, mohou využít Novou zelenou úsporám. Na výměnu starých kotlů na tuhá paliva je možné získat podporu ve výši 50 procent.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...