Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obchodníci začnou označovat lokální produkty. Chtějí zvýšit prodej

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Některé obchodní řetězce začnou na svých regálech viditelně označovat produkty vyrobené v těch regionech, v nichž se nachází prodejna. Dohodly se na tom ministerstvo zemědělství a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Označování bude dobrovolné a bude záležet na obchodníkovi, zda této možnosti využije.

Výrobky spjaté s příslušným územím poznají spotřebitelé podle nápisu "Z našeho kraje". Ten bude viditelně umístěn v prostorách obchodu. "Záměrem obou stran je zvýšit prodej tuzemských potravin vyrobených v konkrétním kraji, a to v prodejnách působících na území téhož regionu," stojí v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

O místní produkty je zájem

Poptávka části nakupujících po místních produktech v poslední době roste. Obchodníci proto začínají na tento trend reagovat a menší regionální dodavatele, které donedávna přehlíželi, sami vyhledávat. "Jsme připraveni usnadnit menším výrobcům podmínky vstupu do všech typů prodejních míst," uvedl prezident SOCR Zdeněk Juračka.

Informace o tom, že nakupují potraviny z místní produkce, od konkrétních výrobců, je pro spotřebitele důležitá a také to řada z nich vyžaduje, řekl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). "Ministerstvo se proto snaží působit na obchodníky, aby byly takové potraviny standardní součástí jejich nabídky," dodal.

Lokální produkty jsou čerstvější

Odborníci se shodují, že mezi hlavní důvody zájmu o lokální potraviny patří jejich větší čerstvost oproti produktům dováženým zdaleka. Například ovoce nebo zelenina se kvůli následné přepravě sklízejí v nezralém stavu a chemicky se ošetřují. Z chuťového i zdravotního hlediska proto podle expertů za místními výpěstky zaostávají. O zvýšené poptávce po místních výpěstcích a výrobcích svědčí například také úspěch farmářských trhů.

Nákupem regionálních potravin podpoří lidé potravináře a zemědělce ze svého okolí, což může pozitivně ovlivňovat zaměstnanost v kraji. Nezanedbatelné je i ekologické hledisko, protože doprava zboží na velké vzdálenosti zatěžuje životní prostředí výfukovými plyny. Podle informací Státní veterinární správy se během loňského roku farmářské trhy konaly nejméně na 170 místech a letos přibývají další.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!