Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Iluze dostatku. Některé obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Vyfocená mrkev foto: Piers Richings

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských supermarketech. Namísto zboží na ně z poloprázdných regálů svítí jen fotografie, které mají navodit iluzi dostatku.
  7:33

Na Twitteru si tak už Britové začali sdílet snímky z prodejen, na kterých je pěkně v řadách vyrovnaný nafocený chřest, salát, mrkve či hrozny. O kousavé komentáře přitom není nouze.

„Jsem rád, že chřest v Británii dorůstá do takovéto velikosti. To bude asi tím klimatem,“ napsal jeden ze sarkastických Britů ke svému fotografickému úlovku v Tesku.

O kousek vedle se alespoň zčásti pokoušely zakrýt nedostatky v zásobování rudé „velemkrve“.

Na dotaz listu Metro britský mluvčí Teska uvedl, že obrázky čerstvých potravin se používají jen ve velkých pobočkách, v případě, že je na prodejně nadbytečný prostor. Podle zástupců obchodního řetězce je celková dostupnost potravin dobrá.

Na podobná prohlášení ovšem Britové reagují zveřejněním dalších fotografií. Na nich už scházejí i maskovací fotografie. „Karton v mrazáku asi moc dobře nefunguje,“ rýpl si zákazník minulý týden po nákupu v Sheffieldu.

Británie se potýká s výpadky v zásobování kvůli covidu, globálním logistickým problémům i následkům Brexitu, které komplikují dovoz a vedly i k nedostatku řidičů. 

Známky narušených dodavatelských řetězců a jejich dopady na podnikání jsou všude. Výsledkem jsou prázdné regály v supermarketech, potraviny kazící se na polích a čím dál tím více vývěsek upozorňujících na volná pracovní místa ve výlohách obchodů a restaurací. Zpracovatelé masa dokonce vyzvali vládu, aby jim dovolila najímat vězně. čtěte Topit, nebo jíst? Velkou Británii čeká zima jako z noční můry

Podobné případy se ale vyskytují i jinde, například ve Spojených státech. Agentura Bloomberg minulý týden upozornila na výpadky v zásobování kvůli kterým chybí každou chvíli něco jiného. To Američany nutí k chování, jež je dosti povědomé pamětníkům socialistického zásobování: kupovat prostě to, co momentálně je.

V Denveru tak například v polovině října došlo mléko, obyvatele Chicaga zase marně sháněli trvanlivé jídlo v plechovkách. „Nikdy bych si nemyslel, že to budeme řešit v říjnu roku 2021, ale je to realita,“ shrnul ohlasy prodejců Vivek Sankaran, šéf potravinové maloobchodní společnosti Albertsons Companies. „Každý den v obchodech narazíte na něco, co zrovna došlo, a to napříč sortimentem.”

Potravin je přitom dost, jen stačí sebemenší problém a dodávky se zastaví. V Denveru způsobila výpadek v zásobování mlékem porucha na výrobní lince v místní mlékárně. Vzápětí se k tomu přidal nedostatek džusů, tortil a cereálií.

„Bojujeme s nedostatkem nejrůznějšího zboží od té doby, co začala škola. A zatím to nemá konce,“ posteskla si Theresa Hafnerová, ředitelka stravování v organizaci Denver Public Schools.

Připomeňte si klíčové okamžiky brexitu na časové ose:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!