Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Iluze dostatku. Některé obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Vyfocená mrkev foto: Piers Richings

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských supermarketech. Namísto zboží na ně z poloprázdných regálů svítí jen fotografie, které mají navodit iluzi dostatku.
  7:33

Na Twitteru si tak už Britové začali sdílet snímky z prodejen, na kterých je pěkně v řadách vyrovnaný nafocený chřest, salát, mrkve či hrozny. O kousavé komentáře přitom není nouze.

„Jsem rád, že chřest v Británii dorůstá do takovéto velikosti. To bude asi tím klimatem,“ napsal jeden ze sarkastických Britů ke svému fotografickému úlovku v Tesku.

O kousek vedle se alespoň zčásti pokoušely zakrýt nedostatky v zásobování rudé „velemkrve“.

Na dotaz listu Metro britský mluvčí Teska uvedl, že obrázky čerstvých potravin se používají jen ve velkých pobočkách, v případě, že je na prodejně nadbytečný prostor. Podle zástupců obchodního řetězce je celková dostupnost potravin dobrá.

Na podobná prohlášení ovšem Britové reagují zveřejněním dalších fotografií. Na nich už scházejí i maskovací fotografie. „Karton v mrazáku asi moc dobře nefunguje,“ rýpl si zákazník minulý týden po nákupu v Sheffieldu.

Británie se potýká s výpadky v zásobování kvůli covidu, globálním logistickým problémům i následkům Brexitu, které komplikují dovoz a vedly i k nedostatku řidičů. 

Známky narušených dodavatelských řetězců a jejich dopady na podnikání jsou všude. Výsledkem jsou prázdné regály v supermarketech, potraviny kazící se na polích a čím dál tím více vývěsek upozorňujících na volná pracovní místa ve výlohách obchodů a restaurací. Zpracovatelé masa dokonce vyzvali vládu, aby jim dovolila najímat vězně. čtěte Topit, nebo jíst? Velkou Británii čeká zima jako z noční můry

Podobné případy se ale vyskytují i jinde, například ve Spojených státech. Agentura Bloomberg minulý týden upozornila na výpadky v zásobování kvůli kterým chybí každou chvíli něco jiného. To Američany nutí k chování, jež je dosti povědomé pamětníkům socialistického zásobování: kupovat prostě to, co momentálně je.

V Denveru tak například v polovině října došlo mléko, obyvatele Chicaga zase marně sháněli trvanlivé jídlo v plechovkách. „Nikdy bych si nemyslel, že to budeme řešit v říjnu roku 2021, ale je to realita,“ shrnul ohlasy prodejců Vivek Sankaran, šéf potravinové maloobchodní společnosti Albertsons Companies. „Každý den v obchodech narazíte na něco, co zrovna došlo, a to napříč sortimentem.”

Potravin je přitom dost, jen stačí sebemenší problém a dodávky se zastaví. V Denveru způsobila výpadek v zásobování mlékem porucha na výrobní lince v místní mlékárně. Vzápětí se k tomu přidal nedostatek džusů, tortil a cereálií.

„Bojujeme s nedostatkem nejrůznějšího zboží od té doby, co začala škola. A zatím to nemá konce,“ posteskla si Theresa Hafnerová, ředitelka stravování v organizaci Denver Public Schools.

Připomeňte si klíčové okamžiky brexitu na časové ose:

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat