Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oblíbenost Prahy mezi manažery z ciziny klesla

Ekonomika

  15:05
PRAHA - Proti loňskému roku v žebříčku evropských měst poklesla na 25. místo, ze středoevropských měst si nejlépe vede Varšava na 21. místě. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Zaměstnanci (ilustrační foto)

Zaměstnanci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle studie expanzi do Prahy plánuje 21 společností oproti 24 v loňském roce. "Praha si oproti roku 2010 o čtyři místa pohoršila. Hlavní důvody vidíme v nízké míře pobídek, která vláda poskytuje nově příchozím, a v poměrně vysokých personálních nákladech oproti ostatním zemím střední a východní Evropy. Při rozhodování, na které konkrétní trhy expandovat, pro firmy hraje významnou roli také velikost trhu," uvedla Radka Novak z Cushman & Wakefield.

Nejlepší města pro podnikání:

Pořadí v roce 2011 (2010)

1. (1) Londýn
2. (2) Paříž
3. (3) Frankfurt
4. (6) Amsterdam
5. (7) Berlín
6. (5) Barcelona
7. (8) Madrid
8. (4) Brusel
9. (9) Mnichov
10.(13) Curych
21.(24) Varšava
25.(21) Praha
27.(35) Bukurešť
29.(30) Budapešť
32.(32) Bratislava

Dodala, že na Praze stále přitahuje její výhodná geografická poloha, stabilní politický systém, vzdělané a výkonné pracovní síly a kvalita nových kancelářských prostor na úrovni A+.

Upozornila, že nájemné v Praze kleslo v průběhu roku 2011 na minimum, což Praze vylepšilo pozici z hlediska kritéria "užitná hodnota kancelářských prostor". "I tak ale v tomto kritériu vítězí Varšava díky rozsáhlé nabídce, která vytváří ještě lepší podmínky než v Praze či Bratislavě," doplnila Novak.

Třemi nejoblíbenějšími evropskými městy pro podnikání zůstávají Londýn, Paříž a Frankfurt nad Mohanem. Na špici žebříčku se drží již od roku 1990, kdy se průzkum uskutečnil poprvé.

Nejžádanějším evropským městem pro expanzi firem je Moskva. Počet evropských společností, které se hodlají v ruském hlavním městě usadit v příštích pěti letech, se proti loňskému roku zvýšil ze 47 na 57 firem.

Počet firem plánujících expanzi podle Cushman & Wakefield obecně poklesl. Některé společnosti v situaci ekonomické nejistoty upřednostňují vyčkávání.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat