Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří americká pojišťovna prohrála s Českem arbitráž o půl miliardy

Ekonomika

  7:28
PRAHA - Obří americká pojišťovna American International Group (AIG) prohrála na konci září arbitrážní spor se státní Českou exportní bankou (ČEB) o 24 milionů dolarů, tedy necelou půlmiliardu korun.

Uvedl to dnes deník E15, jemuž to řekl úřadující šéf ČEB Michal Bakajsa. AIG podle listu požadovala, aby exportní banka zaplatila zmíněnou částku, a odvolávala se na garanci, kterou ČEB poskytla více než před deseti lety.

Rozhodčí soud ve Vídni dal ale za pravdu ČEB, která požadavek AIG označila za neoprávněný, uvádí deník.

Sanfranciské trolejbusy z Česka
Bakajsa s odvoláním na bankovní tajemství neupřesnil, o jaký obchodní případ šlo. Z dostupných zdrojů ale vyplývá, že garance souvisela s dodávkou českých trolejbusů ze Škody Ostrov do amerického San Franciska na přelomu tisíciletí.

Tehdejší dodavatel Škoda Ostrov se později přejmenoval na Strojírny Ostrov a od loňska je v konkurzu. V "lepších časech" však Škoda Ostrov trolejbusy do kalifornského města dodala, jezdily jich tam téměř tři stovky.

Pojišťovna AIG podle dřívějších vyjádření Škody Holding také sama poskytla garanci za české dodávky, a navíc pojistila americké subdodavatele. Později podle deníku vyplácela plnění z ručení americké firmě AAI Corporation, která se na obchodu s trolejbusy podílela a údajně nedostávala zaplaceno za materiál a služby.

AIG se podle deníku posléze pokusila peníze vymoci na ČEB. Bakajsa k případu uvedl jen to, že pojišťovna začala uplatňovat svůj požadavek až řadu let poté, co se související obchod uskutečnil.

Státem vlastněná ČEB zprostředkovává státní podporu vývozu poskytováním a financováním vývozních úvěrů a dalších služeb, jež s exportem souvisejí.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat