Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odbory si režijky zdanit nenechají. V únoru prý ochromí Česko stávkou

Ekonomika

  13:08
PRAHA - Řadu odvětví českého hospodářství může kdykoliv po 22. únoru postihnout stávka. Důvodem jsou nová pravidla pro danění benefitů daní z přidané hodnoty. Protest může odvrátit pouze vyškrtnutí sporného ustanovení ze zákona.

Stávka v pražské dopravě nebude, odbory se dohodly s městem. foto: ČTK

Výsledky dnešního jednání několika odborových organizací sdělil šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

"Je nyní na rozhodnutí členů parlamentu, jak se k tomu postaví a zda bude zachován sociální smír," uvedl Pomajbík. Danění benefitů podle novely zákona označil za útok na postavení odborů v České republice, který zásadně ovlivní průběh a výsledky kolektivních jednání ve všech odvětvích.

Směrnice je dobrovolná

Od 1. ledna platí novela zákona o DPH, podle které je základem daně u poskytovaných benefitů běžná cena na trhu a nikoliv zaměstnanecká zvýhodněná. Jde o implementaci evropské směrnice.

Jak ale několikrát upozorňovalo ministerstvo financí, přijetí směrnice je pro každý stát dobrovolné. Poslanci novelu schválili loni v polovině roku.

Dnešní jednání svolali odboráři z dopravy, nejhlasitěji se ozývají železničáři, kterým jde hlavně o zachování režijních jízdenek. "Pokud bychom nestávkovali kvůli staletému benefitu, tak už nevím kvůli čemu jinému," uvedl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

Při nesplnění požadavku se prý odbory znovu sejdou 23. února a stávka může začít během několika hodin. Jak ale zdůraznil Pomajbík, nová pravidla se týkají danění všech benefitů, například závodního stravování, slev na zboží nebo bydlení na ubytovnách.

Dráhy nevědí, jak daň platit

Dopraváky proto podporují i další organizace, třeba stavbaři, pracovníci v kultuře nebo kováci.

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula s případnou stávkou souhlasí, věří ale v dohodu. Podle něj se o problému jednalo tento týden na tripartitě, kde zástupci ministerstva financí přislíbili řešení.

Jak dále uvedl, zákon zadělal na velké komplikace, plátci DPH prý aktuálně nevědí, z jak velké částky daň platit. To nedávno potvrdil i mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Například režijka stojí železničáře 200 korun za rok, obvyklá cena roční síťové jízdenky je ale 22 000 korun. Do vyřešení problému dráhy vyčkávají s prodloužením loňských režijek.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat