Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Odchod do předčasného důchodu vám zkrátí vyplácenou penzi. Jak spočítat, kdy se vám vyplatí?


Zajištěný podzim života nemusí znamenat jen odpočinek a tučnou rentu, řada lidí pracuje i v důchodovém věku nebo se rozhodne na stará kolena podnikat | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Zatím jste nedosáhli důchodového věku, ale už byste chtěli odejít na penzi? Pak zvažte možnosti, které se nabízejí. Tou první, která člověka napadne, je odchod do předčasného starobního důchodu. Abyste na něj dosáhli, musíte ovšem získat alespoň 35 let pojištění. Tedy stejnou dobu, jaká je stanovena pro řádný starobní důchod.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Podle vašeho věku, nebo přesněji spíše podle data vašeho narození, se bude lišit maximální doba, o kterou můžete do penze odejít dříve. Zákon o důchodovém pojištění totiž stanoví, že „pokud je důchodový věk nižší než 63 let, pojištěnec má nárok na odchod do předčasného starobního důchodu nejdříve tři roky před dosažením důchodového věku. 

Za předpokladu, že je důchodový věk stanoven alespoň na 63 let, může být přiznán o pět let dříve, ale ne před dosažením alespoň 60 let“.

Předtím než se pro odchod do předčasného důchodu rozhodnete, dobře zvažte i jeho nevýhody. Pokud si totiž zvolíte tuto variantu, bude vám náležet nižší výše penze, než kdybyste do starobního důchodu odcházeli řádně. Výše předčasného starobního důchodu podléhá tzv. krácení. „Konkrétní výše krácení závisí na délce doby, která chybí od data přiznání předčasného starobního důchodu do dosažení důchodového věku,“ vysvětluje Jitka Drmolová, mluvčí ČSSZ.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: