Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Evropská pravidla proti odlesňování trápí investory. Firmám hrozí pokuty

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Už během prosince prošla Evropskou unií první dohoda o nařízení proti odlesňování. Ta říká, že firmy budou muset speciálními zelenými certifikáty prokazovat, že jejich dodavatelské řetězce nepřispívají k ničení lesů. Pro řadu z nich to ale může být problém a někteří investoři už proto analyzují, kde své majetkové podíly nabídnou ostatním.
  16:33

Nové unijní opatření míří hlavně na producenty komodit, mezi něž se řadí kakao, sója nebo palmový olej. Nejpozději za dva roky budou muset prokazovat, že jejich dodavatelské řetězce nenapomáhají vypalování lesů. Společnosti budou muset začít kontrolovat stav půdy a mít detailní přehled o místě původu svého výrobku. V opačném případě se vystavují pokutě, která se může vyšplhat až do výše čtyř procent obratu. Informovala o tom agentura Reuters.

Legislativa ale znepokojuje velké investory. Někteří z nich totiž tvrdí, že by firmy s rizikovými dodavatelskými řetězci mohly trh opustit. Řadí se mezi ně třeba německá investiční společnost Union Investment, která patří mezi dvacet největších investorů potravinářské firmy Unilever.

„Případné pokuty mohou být rizikem pro výkonnost těchto firem na burze,“ uvedl pro agenturu Reuters Henrik Pontzen ze společnosti Union Investment. Firma má majetkové podíly třeba i v Nestlé, Danone, Beyond Meat nebo Pepsi.

Představitelé Union Investment se už během loňského roku rozhodli oslovit celkem 56 firem, které vyrábějí spotřební zboží, obdrželi však na svou žádost jen třicet odpovědí. Z toho pouze čtrnáct firem uvedlo, že jejich dodavatelské řetězce se na odlesňování vůbec nepodílejí.

Nízký počet obdržených zpětných reakcí ale firmu zaráží. „Pro nás jako významného investora to není úplně běžné. V jiných oblastech dostáváme rychlou odpověď od téměř každé společnosti, kterou o něco požádáme. Tím důvodem možná je, že nám nemají jednoduše co říct,“ dodal Henrik Pontzen z Union Investment.

Varují i další

Obavy z připravované evropské legislativy mají ale i další velcí institucionální akcionáři. Řadí se mezi ně třeba Fidelity International, NBIM či Ninety One. Jejich zástupci agentuře Reuters uvedli, že už nyní jsou proto s výrobci spotřebního zboží v pravidelném kontaktu. Přesto někteří dodali, že majetkové podíly ve vybraných podnicích mohou nabídnout ostatním.

Zákonodárci očekávají, že velkých firem se nová legislativa bude týkat nejpozději do konce roku 2024. Problémům mohou být vystaveni hlavně výrobci spotřebního zboží. Týkat se ale mohou i některých průmyslových společností. Podle zástupců Norského státního investičního fondu budou mít pravidla dopad na firmy, které se na ně dosud nepřipravily.

Podle odhadů přišel svět mezi lety 1990 a 2020 v důsledku odlesňování o více než 420 milionů hektarů lesa. To je větší plocha, než území všech členských států Evropské unie dohromady.

Podle některých evropských poslanců stojí spotřeba za významnou částí tohoto odlesňování. Nové elektronické certifikáty tak mají přispět k tomu, aby k ničení lesů v takové míře už nedocházelo. Ověření producenti proto budou muset předkládat důkaz o původu svého oleje, sóji či třeba kakaa a potvrdit, že půda, na které rostou, nebyla odlesněna po roce 2020.

Autor: