Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OKD doplatila lidem s nejvyššími příjmy. Šéfové dostanou peníze příští týden

Ekonomika

  11:00
OSTRAVA - Vedení těžební společnosti OKD, která je od června v úpadku, doplatilo mzdy 800 zaměstnancům s nejvyššími příjmy. Tato skupina pracovníků dostala v řádném termínu jen zálohu 20 tisíc korun. Vrcholový management si peníze vyplatí nejdříve příští týden.

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před privatizací na 2,08 miliardy. (na snímku důl společnosti NWR, jež nyní OKD vlastní). foto: NWR

Firma se potýká s nedostatkem hotovosti. Na výplatu celých mezd, na něž potřebuje měsíčně zhruba 400 milionů korun, neměla dost peněz. Na způsobu řešení této situace se vedení dohodlo s odboráři.

Mluvčí firmy Ivo Čelechovský řekl, že firma ve čtvrtek odeslala bankovní příkazy k úhradě všech závazků vůči kmenovým zaměstnancům. „V deklarovaném termínu tak vedení dodrželo svůj závazek a na konta zaměstnanců doplatilo peníze za uplynulý měsíc dle daného příslibu,“ uvedl mluvčí.

OKD povedou lidé dosazení českým státem. Půjde o dva klíčové ředitele

Rozdělení mzdy na dvě části se týkalo asi 800 lidí. Firma má zhruba 9500 vlastních zaměstnanců. Vedení si vyplatí mzdy až poté, co budou mít všichni zaměstnanci na účtech celé výplaty. Podle mluvčího to bude po 22. srpnu.

Právě na mzdy je určen úvěr 700 milionů korun, který pro OKD schválila vláda. Jeho získání ale bylo podmíněné tím, že věřitelé jako způsob řešení úpadku OKD zvolí reorganizaci. To se také 11. srpna při jednání u Krajského soudu v Ostravě stalo (viz také fotogalerie níže).

Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Následně stát s vedením firmy podepsal úvěrovou smlouvu.

V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební...
V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební...

„Částka 700 milionů korun je maximální úvěrový rámec, který můžeme, ale nemusíme vyčerpat,“ řekl mluvčí Čelechovský. Dodal, že pokaždé, když bude společnost chtít peníze použít, musí jí to schválit insolvenční správce. Peníze by podle něj měly vystačit do konce letošního roku.

V černouhelné OKD nyní pracuje asi dvanáct tisíc lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma má uznané pohledávky za několik miliard korun.

PŘÍBĚH JMÉNEM OKD

  • OKD patří společnosti New World Resources (NWR).
  • Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG).
  • Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.
  • OKD se do červených čísel propadla v roce 2013.
  • Například v loňském roce dosáhla firma podle Sbírky listin ztráty téměř sedmi miliard korun.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat