Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Online banka Zuno má nové nápadníky. Koupit ji chce i mobilní operátor

Slovensko

  17:00
PRAHA - Ztrátová banka Zuno, z jejíž koupě vycouvala ruská Alfa Group, je opět k mání. „Znovu otevíráme nabídku. Máme tři až čtyři zájemce, kteří nabídku učinili už před rokem,“ řekl LN Karl Sevelda, šéf skupiny RBI, která Zuno vlastní.

Zuno aplikace foto: ZUNO

Online banka Zuno, která působí v Česku a na Slovensku, je opět na prodej.

„Chceme ji stále prodat navzdory tomu, že náš předchozí partner stáhl svou nabídku. Už předtím jsme měli i jiné zájemce, s nimiž teď znovu otevřeme jednání,“ řekl v rozhovoru pro LN Karl Sevelda, šéf skupiny Raiffeisen Bank International, která je matkou tuzemské Raiffeisenbank a právě Zuno.

Konec námluv ze strany Alfa Group oznámila RBI na počátku března. Podle Seveldy šlo o nečekaný krok. „Ze zrušení obchodu jsme byli překvapeni,“ uvedl.

Ruská Alfa Group couvla z koupě banky Zuno

Ve hře teď podle Seveldy jsou tři až čtyři dřívější zájemci. „Jde primárně o banky, ale zájem má i jeden fond soukromého kapitálu, a dokonce jedna evropská telekomunikační společnost,“ naznačil bankéř. Konkrétnější být nechtěl.

Podle spekulací z trhu by o Zuno mohla mít zájem například norská telekomunikační skupina Telenor. Ta už jednu bankovní licenci v Evropě má – v Srbsku. O Telenoru se mluvilo už v minulosti, když byla Zuno nabídnuta k prodeji.

„Telenor věří v konvergenci telekomunikačního a bankovního světa. Ta sice zatím moc nefungovala, ale změny, které jsou dnes na trhu, včetně různých směrnic přicházejících z Evropy, tomu dost nahrávají,“ řekl nejmenovaný tuzemský finančník.

Francouzi ze hry

Podle šéfa RBI neznamená konec obchodu pro skupinu žádnou velkou překážku pro její plány do budoucna. Banka se během posledních let snažila vylepšit především kapitálové ukazatele.

Prodejem Zuno by podle dřívějších informací LN inkasovala od Alfa Group kolem 35 milionů eur. „Prodejem bychom sice získali nějaký menší zisk, ale nebylo by to moc,“ říká teď k prodeji Sevelda. Částku však nepotvrdil.

Ačkoliv RBI dříve uvedla, že by se Zuno mohla integrovat do jiných částí skupiny, teď to nepřipadá v úvahu.

Ze hry o Zuno je nyní podle informací LN i francouzská bankovní skupina BNP Paribas. Ta byla po Alfa Group k převzetí nejblíže s nabídkou kolem 20 milionů eur. Společnost Cetelem, kterou v Česku BNP Paribas vlastní, získala bankovní licenci již loni a očekává se, že jako plnohodnotná banka, tedy včetně například příjímání vkladů, začne fungovat do konce letošního roku.

Připomínky měl i regulátor

Proč ruská Alfa Group, za kterou stojí miliardáři Michail Fridman a German Chan, z obchodu vycouvala, se neví. Podle RBI to však nesouvisí se samotnou prodávanou bankou.

Nicméně už v minulosti museli Rusové změnit své záměry ohledně koupě Zuno. Původně měla Zuno koupit nizozemská Amsterdam Trade Bank (ATB), rovněž patřící Alfa Group, avšak kvůli problémům kolem korporátních obchodů ATB nechtěl transakci povolit tamní regulátor.

BANKOVNÍ STARTUP ZUNO

 • Zuno Bank AG vznikla jako startup v prosinci 2009.
 • Jde o banku s rakouskou licencí, působící na Slovensku (od roku 2010) a v České republice (2011).
 • Mluvilo se o expanzi do Polska či Maďarska.
 • Informace, že je Zuno na prodej, se objevila počátkem roku 2015.
 • Kumulovaná ztráta banky dosáhla do roku 2014 téměř 4 miliard korun.

Proto měla Zuno koupit lucemburská skupina ABH Holdings, rovněž patřící ruské skupině, avšak s jiným managementem a pod jiným regulátorem. Otázkou bez odpovědi zůstává, za jakých podmínek či jestli vůbec by obchod schválil rakouský regulátor.

Například měl existovat plán, že Zuno otevře nově banku iu našich jižních sousedů v Rakousku. Podle informací LN totiž rakouský regulátor požadoval, aby banka ve chvíli přechodu na nového vlastníka působila v zemi napřímo, což jako dceřiná firma Raiffeisen Bank nemusela.

Ke konci loňského roku měla Zuno 200 zaměstnanců a 255 tisíc klientů. Spravovala vklady 755 milionů eur a poskytla úvěry v hodnotě 75 milionů eur.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!