Záměr jmenovat na tyto posty elitního bankéře LN potvrdil i šéf resortu Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo financí má z pozice akcionáře právo jmenovat svého zástupce do dozorčího orgánu obou institucí.
Babišův úřad zrušil soutěž na správu IT kolosu Státní pokladna. Vyhrála ji IBM |
Záměr netají ani někdejší lídr České spořitelny Kysilka.„Můžu potvrdit, že se o tom seriozně bavíme a uvažujeme o tom,“ sdělil. „Rozhodně nejde, ale o hotovou věc,“ dodal.
Pokud se tak stane, měl by se podle informací LN stát Kysilka bez větších problémů předsedou dozorčích rad obou orgánů. Kysilka patří mezi nejzkušenější české bankéře nové generace, rozděloval československou měnu a byl viceguvernérem České národní banky v letech 1993 až 1999.
Předsedou dozorčí rady ČEB je dnes bývalý náměstek ministerstva financí Martin Pros, kůň sociální demokracie. Prose, který před svým příchodem na ministerstvo financí v roce 2014 pracoval od roku 2010 čtyři roky ve francouzské bance Société Générale v Paříži, loni v květnu odvolal ministr Andrej Babiš kvůli ztrátě důvěry. Pros však okamžitě našel nové místo, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) z něj udělal svého náměstka. Kysilka v dozorčí radě ČEB obsadí zatím volné místo.
V ČMZRB by Kysilka měl nahradit současného náměstka ministerstva financí pro veřejné rozpočty Jana Gregora. Toho v listopadu loňského roku jmenovala vláda na post člena u Evropského účetního dvoru.
„Ministerstvo financí se snaží do dozorčích rad všech společností, ve kterých vykonává vlastnická práva, nominovat prvotřídní odborníky a osobnosti s vysokým morálním a profesním kreditem. Pro dozorčí rady klíčových finančních institucí v majetku státu by byla přítomnost špičkového bankéře formátu Pavla Kysilky zásadní posilou,“ říká mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová.
Podrobnosti k plánu a profil Pavla Kysilky najdete ve čtvrtečních LN.