Dosud byla jejím vlastníkem rakouská Raiffeisen Bank International (RBI). Transakci už podle dobře informovaných zdrojů LN schválila jak ruská, tak rakouská banka.
Ruský oligarcha číslo 2 má zájem o ztrátovou online banku Zuno |
Kúplnému potvrzení obchodu ještě zbývá vypracovat finální smlouvu, což by měla být spíše formalita. A definitivní posvěcení musí poskytnout regulátor - v tomto případě rakouská centrální banka.
Účastníci se zatím k transakci nevyjadřují. „Nekomentujeme ji,“ řekl mluvčí Alfa Bank Leonid Ignat. Stejně se vyjádřil mluvčí RBI Christof Danz.
Banka Zuno byla k mání zadarmo. Jenže pak se ozvalo moc zájemců |
Fridman patří k nejbohatším ruským oligarchům. Býval označován za muže blízkého Vladimiru Putinovi, ale jeho nákupy zřejmě nebyly vždy Kremlu po chuti.
Mluvčí Raiffeisen Bank International (RBI) Christof Danz potvrdil, že Rakušané skutečně pokračují v procesu prodeje banky Zuno, odmítl se ale vyjadřovat k přesnému načasování a k tomu, kdo by měl být kupcem.
Ten je ovšem ve světových byznysových kruzích dobře znám. Jednapadesátiletý bankéř a podnikatel Michail Fridman stojí v čele celé skupiny Alfa, která je kromě bankovnictví aktivní také v energetice a telekomunikacích.
Raiffeisen prodává ztrátovou online banku Zuno v Česku |
Objevují se různé úvahy o jeho vztahu s Kremlem - podle některých zdrojů je vřelý, podle jiných dost vlažný. Faktem je, že Fridmana na rozdíl od jiných byznysmenů po ruské anexi Krymu a bojích na východě Ukrajiny nezasáhly západní sankce. List Financial Times to dal do souvislosti s tím, že se Fridman vždy vyhýbal politice a citlivému mediálnímu odvětví.
Vyjádření banky ZunoProdej Zuno banky ještě není ukončený Banka Zuno zůstává samostatná plně regulovaná banka se sídlem ve Vídni. Proces prodeje zatím nebyl uzavřen. Možná změna vlastnictví nebude mít žádný dopad na klienty v České republice a na Slovensku a jejich vklady zůstávají chráněné podle rakouského zákona o ochraně vkladů. Pro zákazníky se nic nemění, Zuno bude nadále poskytovat stejné služby i produkty a pracovat na dalších inovacích. Potenciální změna vlastnictví podléhá schválení ze strany finančních autorit. Dokud tento proces nebude uzavřen, Zuno bude stále součástí Raiffeisen Bank International (RBI). Prodej Zuno je v souladu s širší strategií RBI. Zuno je stále start-up společností, s centralizovaným nízkonákladovým modelem. Jeho výhodami jsou silná značka a platforma umožňující fungovat najednou ve více zemích. Zuno muselo v minulosti čelit několika výzvám po svém uvedení na trh v roce 2010. Počáteční plány na expanzi do dalších zemí nebyly uskutečněny kvůli specifickému vývoji v jednotlivých zemích, proto banka zaměřila pozornost pouze na český a slovenský trh. Banka Zuno nikdy nebyla v lepší kondici, než v jaké se momentálně nachází, s 250 000 zákazníky, 20,3 miliardami Kč v depozitech, s objemem úvěrů ve výši 1,9 miliardy Kč a s dvěma stovkami zaměstnanců. Zuno je držitelem bankovní licence udělené Rakouským úřadem pro dohled nad finančním trhem a zatím stále působí jako dceřiná společnost RBI. |