Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opozice získá právo publikovat v obecním tisku asi až příští rok

Média

  8:00
PRAHA - Opoziční zastupitelé možná získají ze zákona právo publikovat v obecních novinách až od příštího roku, ne od září, jak navrhla vláda. Čtyřměsíční odklad doporučil minulý týden sněmovní kulturní výbor.

Novela tiskového zákona má stanovit, že všichni členové zastupitelstva budou muset dostat přiměřený prostor pro publikování svých názorů v radničním periodiku. Pokud opozice prostor přesto nedostane, bude mít vydavatel povinnost zajistit institut "doplňující informace". Členové zastupitelstva tak budou mít právo na dodatečné uveřejnění požadovaného sdělení. O tom, který termín nakonec bude platit, rozhodne dolní komora koncem dubna.

ČTĚTE TAKÉ:

Opatření je reakcí na zneužívání obecních novin k jednostrannému informování ve prospěch vedení radnic. Kritické příspěvky zastupitelů a čtenářů bývají redakcemi těchto tiskovin odmítány. Podle ministryně kultury Aleny Hanákové z TOP 09 navrhovaná úprava posílí práva opozice a také informovanost občanů o činnosti jejich zastupitelů. Novela má také snížit riziko korupčního prostředí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Občanské sdružení Oživení v průzkumu z roku 2007 zjistilo, že se v 72 procentech radničních listů objevovaly články místních politiků, které byly v souladu s postoji radnice. Pouze deset procent periodik nabízelo alternativní politické články. Jen čtvrtina periodik poskytovala prostor pro dopisy občanů k politickým tématům, avšak většinou pouze pro kladná vyjádření k radnici.

Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...