Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ostravský řezník nabízel koňské maso z Polska se zakázaným lékem

Ekonomika

  16:51aktualizováno  17:44
PRAHA - Na český trh se dostalo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Vzorek masa byl podle něj odebrán v řeznictví v Moravské Ostravě. Veterinární inspektoři nyní zjišťují distribuci masa.

Test masa na přítomnost koniny. foto: Reuters

Duben zároveň uvedl, že březnové kontroly odhalily nedeklarované koňské maso ve dvou dalších údajně hovězích polotovarech. Celkový počet podobných případů v Česku tak vzrostl na osm.

Skandál s koňským masem

Podle Dubna polské koňské maso obsahovalo 10,5 mikrogramu léku na jeden kilogram. Unijní legislativa přitom netoleruje v potravinách žádné množství fenylbutazonu.

Zakázaný fenylbutazon

Fenylbutazon je lék tišící bolesti. Dostihovým koňům se podává ústně, ve formě injekcí nebo mastí. U zvířat určených na porážku a následnou výrobu potravin je zakázáno jeho používání kvůli negativnímu vlivu na krvetvorbu.

Veterinární správa nově potvrdila přítomnost na obalu neuvedené koniny u mraženého výrobku Diced Beef Steak, 500g, Iceland, datum minimální trvanlivosti do 30 května 2013. Výrobek v Česku distribuovala firma Mrazírny Dýšina. Koňská DNA byla na základě varování ze zahraničí zjištěna také v produktu hovězí maso s pohankou zachyceném v Libereckém kraji. Další podrobnosti k novým případům zatím vererinární správa neuvedla.

V polovině ledna ve Velké Británii a v Irsku vyvolalo skandál několik případů záměny hovězího masa za koňské v lasagních a hamburgerech a podobné případy se později objevily ve více než deseti zemích Evropy, včetně České republiky. Koňské maso není samo o sobě nijak závadné, jeho nepřiznané nahrazování za hovězí je ale klamáním spotřebitele. Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll koncem února oznámil, že do lidského potravního řetězce ve Francii se dostalo maso tří koní z Británie obsahující fenylbutazon.

ČTĚTE TAKÉ:

Čeští veterinární inspektoři v březnu v rámci kontrolní akce vyhlášené Evropskou komisí odebrali celkem 112 vzorků různých výrobků z toho 104 otestovali na přítomnost koňské DNA a osm na obsah fenylbutazonu, uvedl Duben. Koňskou DNA potvrdili celkem u tří výrobků. Během předchozí kontrolní akce odhalili dalších pět falešně deklarovaných potravin. Se všemi prodejci bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty, v žádném případě však zatím nebylo ukončeno.

Autoři: ,