Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Blanka se zpozdí o dalších 5 dnů. Nevíme, co zjistí zkoušky, připouští radní

Ekonomika

  10:45
PRAHA - Pražští politici opět posunuli termín pro otevření tunelového komplexu Blanka. Oproti minulosti však jde spíše o kosmetickou změnu. Namísto 15. září se řidiči nejdelším městským tunelem v Evropě projedou až v neděli 20. září. A to za předpokladu, že projde všemi zkouškami.

Začne Blanka sloužit i řidičům? foto:  František Vlček, MAFRA

Bylo jasné, že harmonogram bude napjatý. Nejprve výměna desítek kilometrů poškozených kabelů, předání stavby a série úředních zkoušek, které ukáží, zda je Blanka skutečně bezpečná.

I proto na jaře vyhlášený termín neobstál a musel se o pět dnů posunout. „Z důvodu získání razítek a povolení,“ připouští pražský radní pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD. Tvrdí také, že neděle je pro první den vhodná, protože v Praze nebude tak velký provoz jako ve všední den.

Ale jak moc je jisté, že podzemní stavba za zhruba 37 miliard nedostane další odklad? Kabely poškozené vodou už podle radního technici z firmy ČKD kompletně vyměnili.

„Termín je pravděpodobný. Nevíme však, co bude při zkouškách zjištěno,“ říká opatrně Petr Dolínek.

SLIBY A FAKTA

 • Tunel měl lidem původně sloužit už v roce 2011. Rozhodčí soud řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav a správcem stavby, firmou IDS.
 • 26. září 2006 - Radní vybrali vítěze tendru na výstavbu Blanky. Stal se jím Metrostav, práce začaly na jaře 2007, hotové měly být do října 2011.
 • Listopad 2009 - Společnost IDS, jež řídí pro město výstavbu Blanky, přiznala, že se budování celého komplexu o 13 měsíců zpozdí. Termínem otevření měl být prosinec 2012.
 • 9. srpna 2011- Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) řekl, že tunel by měl začít fungovat v první polovině roku 2014 (později se objevil termín 1. května 2014). Důvodem odložení byly finanční potíže města.
 • Duben 2014 - Během arbitráže mezi Prahou a Metrostavem, která rozhodovala o placení za komplex Blanka, se objevil jako možný termín dokončení konec léta 2014. Později se neoficiálně hovořilo o začátku října (tedy ještě před komunálními volbami, jež konaly 10. a 11. října 2014).
 • Červen 2014 - Dodavatel technologické části tunelu, firma ČKD Praha DIZ, v dopise magistrátu uvedla, že nestihne do podzimního termínu práce v tunelu termínu dokončit. Začátkem července potvrdil odklad i náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09), jako termín otevření byl poté zmiňován duben 2015.
 • 15. srpna 2014 - Nouza řekl, že 6. října se autům a tramvajím otevře alespoň Trojský most, který je součástí komplexu Blanka. Most se v ten den provozu skutečně otevřel.
 • 30. září 2014 - Nouza oznámil, že komplex Blanka se otevře 2. prosince (na svátek Blanky). Na termínu zahájení zkušebního provozu se Praha dohodla s ČKD Praha DIZ. V říjnu se ale v médiích objevily informace, že je kvůli průsakům spodní vody termín otevření ohrožen, Nouza to ale odmítl.
 • 17. října 2014 - V tunelu se uskutečnil kontrolní den, z harmonogramu prací v jeho zápisu vyplynulo, že se Blanka 2. prosince pravděpodobně neotevře. Nouza ovšem ještě 10. listopadu řekl, že nevidí důvod, proč by tunel nebyl otevřen včas.
 • 14. listopadu 2014 - Tehdejší kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO) řekla, že prosincový termín se nestihne a ona by ráda tunel Blanka otevřela v březnu 2015. Také stavební firma Metrostav oznámila, že při stavbě komplexu vždy počítalo jako s termínem otevření s dubnem 2015.
 • 21. listopadu 2014 - Firmy podílející se na výstavbě se shodly, že zkušební provoz tunelů začne na přelomu března a dubna 2015. Prosincový termín tak definitivně padl.
 • 23. února 2015 - Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) řekl, že Praha zřejmě opět odloží otevření tunelového komplexu Blanka. Musí totiž vyměnit kabely technického zabezpečení, které zničila voda.
 • 8. dubna 2015 - Firma IDS spolu s pražskými radními vyhlašuje nový termín otevření: 15. září. V případě příznivých okolností dokonce 20. srpna.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!