Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha vybrala superúředníka pro investice. O miliardy i Blanku se bude starat Prajer

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Hlavní město našlo muže pro klíčovou pozici. Šéfem investičního odboru magistrátu se podle zjištění serveru Lidovky.cz stane manažer firmy Stavokontrol Karel Prajer. Vybrala ho sedmičlenná komise a dohlížet bude na největší investice v metropoli.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. foto: MAFRA - Michal Šula

Karel Prajer při volbě uspěl v konkurenci dalších osmi přihlášených. Mezi nimi byli i dva bývalí šéfové odboru, kteří z něj v minulosti odešli víceméně nedobrovolně – Jiří Toman a Jan Beránek.

KAREL PRAJER

  • Je mu 55 let a působí jako projektový manažer ve firmě Stavokontrol.
  • Společnost se zabývá stavebním inženýringem, jejím významným zákazníkem je i hlavní město Praha.
  • Firma pro něj pracovala například na přípravě plaveckého areálu Šutka či opravách mateřských škol.
  • Prajer je zároveň předsedou dozorčí rady společnosti Track Invest, která se zabývá pronajímáním nemovitostí.

„Kandidáta vybrala sedmičlenná komise, seděl v ní i odborník z ČVUT. Pohovor byl velmi věcný a odborný,“ řekl pro Lidovky.cz náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD. Nominaci Karla Prajera musí ještě oficiálně potvrdit rada hlavního města.

Za posledních pět let se v čele úřadu z různých důvodů vystřídali čtyři ředitelé. Odbor strategických investic pracuje každý rok s rozpočtem kolem deseti miliard korun a do jeho „portfolia“ patří i nejdražší pražská stavba – tunel Blanka.

Pražští politici touto volbou zřejmě vyřeší tíživou situaci ve vedení investic. Před několika týdny totiž podal výpověď jejich dočasný ředitel Filip Koucký a současně s ním i jeho zástupce Tomáš Eliáš. Oba muži měli shodou okolností přímo na starosti právě tunel Blanka.

Jejich nástupce, pětapadesátiletý Karel Prajer, není příliš známý. V současné době působí jako projektový manažer ve společnosti Stavokontrol, která se od roku 2003 zabývá inženýringem – přípravou staveb, odbornou dokumentací či konzultacemi.

Ve službách Prahy

Mezi její největší zákazníky patří i veřejná správa včetně pražského magistrátu či jednotlivých městských částí. Jednou z nejvýznamnějších zakázek v Praze bylo například dokončení velkého plaveckého areálu Šutka v pražských Kobylisích. Stavokontrol se podílel také na rekonstrukci sídla Pražských služeb, zámku Veltrusy či nejrůznějších škol a školek.

Karel Prajer působí také jako předseda dozorčí rady firmy Track Invest, která se podle obchodního rejstříku věnuje pronajímání nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Lidovky.cz se pokusily Prajera oslovit. Na e-mailový dotaz však nereagoval a kolegové z firmy po telefonu sdělili, že je momentálně nemocný.

VÍCE O KLÍČOVÉM ÚŘEDNÍKOVI

Nepříliš pozitivně na jeho zvolení reagovala opoziční ODS. Ústy šéfa pražské organizace Filipa Humplíka naznačila, že Prajer měl mít údajně vazby na vlivné úředníky z éry primátora Pavla Béma.

„Obávám se, že město se i na základě výběru ředitelů jednotlivých odborů vrací před rok 2010 a umožňuje návrat starých pořádků, které byly kritizovány ze strany veřejnosti a médií. Nechápu proč teď magistrát vrací spolupracovníky kontroverzních osob do tak vysokých funkcí. Nový ředitel prokázal, že bude pracovat pro Prahu a ne pro tyto lidi,“ uvedl Humplík bez dalších podrobností

Lidovky.cz oslovily s žádostí o reakci také exprimátora Tomáše Hudečka (bezpart.) a bývalého radního pro dopravu Jiřího Nouzu (TOP 09). Oba politici se však omluvili s tím, že Karla Prajera neznají.

Investiční odbor v Praze vedl souvisle naposledy Jiří Toman. Na starosti jej měl v éře primátora Pavla Béma, která skončila v roce 2010. Od doby Tomanova odchodu ve zmíněném roce se v čele úřadu nikdo delší dobu neudržel.

Loni například z odboru nedobrovolně odešel Jan Beránek, jmenovaný do funkce během primátorování Bohuslava Svobody (ODS). Jenže poté, co radu města předloni ovládla TOP 09, upadl Beránek v politickou nemilost.

Kvůli jeho odstranění dokonce údajně loni došlo ke zrušení Odboru městského investora (OMI) a jeho rozdělení na dva samostatné celky: Odbor strategických investic a Odbor technické vybavenosti. Politici totiž nemohli Beránka přímo odvolat, proto mu zrušili místo. Beránek nyní vede s Prahou soudní spor a snaží se dokázat, že jeho konec ve funkci byl protiprávní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!