Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Itálii drtí sucho, z řeky Pád mizí voda. Nebude rýže, ohrožen je i parmazán

Suché koryto řeky Pád mezi Parmou a Reggio Emilia (17. července 2022) foto: Profimedia.cz

V Česku si toho letos všimnout nejde – ve Vltavě i v Labi je vody dost. Evropské veletoky mají ovšem velké potíže. Kvůli nízkým hladinám se komplikuje například lodní doprava po Rýně i Dunaji. A to ještě není nic ve srovnání s italským veletokem, řekou Pád. Z ní voda na řadě míst prakticky zmizela.
  15:54

Nejhorší sucho za posledních sedmdesát let na mnoha místech koryto nejdelší italské řeky úplně vysušilo, zbylé části jsou přes dva metry pod normálem. A místní farmáři, potravináři, ale i energetici se potýkají s neřešitelnými potížemi. Pomohl by jim jedině déšť, který je však zatím v nedohlednu.

„Věřte mi, že nepřeháním, Co tady zažíváme, je katastrofa biblických rozměrů,“ řekl deníku Stutgartter Zeitung farmář Giuseppe Casalone hospodařící jen pár kilometrů jižně od Novary. Většina jeho produkce byla beznadějně uschlá už začátkem července a to měl ještě nejteplejší týdny roku před sebou.

Problém je, že Casalone není zdaleka sám. Pádská nížina je klíčovým potravinářským regionem zodpovědným za čtyřicet procent italské zemědělské produkce. Letos zde čtyři měsíce neviděli spadnout kapku deště, což bude mít na úrodu dramatický dopad.

Podle oficiálních odhadů se o osmdesát procent propadne sklizeň cukrové řepy, o polovinu méně bude sóji, o čtvrtinu až třetinu se sníží výnosy u kukuřice a obilí. Rýžová pole v okolí Pádu by se v tomto ročním období měla zaplavovat, což vzhledem ke stavu řeky není vůbec možné, takže předpokládaný výpadek sklizně u rýže je 50 až 70 procent.

Podle největšího italského agrárního svazu Coldiretti sucho ohrožuje polovinu farem v Pádské nížině, a to nejen těch zaměřených na rostlinnou produkci. Řeka zavlažuje i pastviny pro krávy, z jejichž mléka se vyrábí ceněný sýr Parmigiano Reggiano. Odjinud mléko kvůli pravidlům pro udělení ochranného známky dovézt nejde a kvůli horku a nedostatku krmiva už krávy hůře dojí. Potíže mají i chovatelé prasat pro další lokální lahůdku, parmskou šunku.

Nedostatek se navíc odrazí v cenách a dál přiživí už tak vysokou inflaci. Podle obchodníků oslovených britským listem The Guardian se u rýže či rajčat dá očekávat zdražení i o padesát procent. „Nemyslím, že se toho z Itálie bude dát dostat moc a to málo bude velmi drahé,“ řekl listu například Jason Bull, šéf společnosti Eurostar Commodities, která z Itálie dováží právě rajčata a rýži.

Nedostatek vody tak jen umocňuje drahotu, která má kořeny i jinde. „Platíme třikrát víc za dusíkatá hnojiva, dvojnásobek za naftu. A teď ještě to sucho,“ řekl pro Euronews Givoanni Daghetta, majitel 325hektarové rýžové farmy v provincii Pavia.

Potíže navíc nemají jen zemědělci. Sucho dopadá i na vodní elektrárny. Podle šéfa správy povodí Pádu Meuccio Berselliho bylo nutné kvůli nedostatku vody odstavit například vodní elektrárnu u Monticelli d’Ongina.

17. července 2022

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...