Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Pandemie zasáhla i výrobce kondomů. Lidé jejich používání v posledních dvou letech výrazně omezili

Jedna z malajsijských továren společnosti Karex foto: Profimedia.cz

Pandemie se podepsala na řadě aspektů lidského života, sex nevyjímaje. Poslední dva roky je poptávka po prezervativech výrazně nižší, než bývala v minulosti. To se negativně podepsalo na obchodních výsledcích největšího světového výrobce kondomů, který se propadl do ztráty a chce se zaměřit i na produkci jiných ochranných pomůcek.
  18:16

Sexuální aktivita spojená s užíváním antikoncepce se během pandemie nezvýšila. A to i přesto, že lidé zůstávali uprostřed lockdownů doma, uvedl portál Nikkei Asia s odkazem data  největšího výrobce kondomů na světě, společnost Karex. Používání kondomů za poslední dva roky podle nich pokleslo až o 40 procent.

Přispělo k tomu například i uzavření hotelů a podobných podniků. Právě ty v  rozvojových a méně rozvinutých zemích slouží mimo jiné k intimním aktivitám, jelikož v jedné domácnosti často žije větší množství lidí a není tam dostatek soukromí.

Na pokles mají dopad také kroky vlády, které omezily distribuci kondomů na celém světě. „Například ve Spojeném království uzavřela NHS (Národní zdravotní služba – pozn. red.) kvůli covidu většinu klinik elektivní péče a také klinik pro sexuální zdraví, které kondomy rozdávají,“ zmínil Miah Kiat Goh, ředitel společnosti Karex.

Během pandemie musela společnost se sídlem v Malajsii kvůli koronavirovým opatřením krátce přerušit produkci. Firma ročně vyrobí přes pět miliard kondomů a produkty dodává do 140 zemí na celém světě. Některé výrobky produkuje i pro značku Durex.

Kvůli slabší poptávce po prezervativech se Karex snaží více diverzifikovat. Společnost se aktuálně plánuje mimo jiné soustředit na výrobu lékařských rukavic, která by měla být zahájena v Thajsku do konce první poloviny letošního roku.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...