Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Pandemie zasáhla i výrobce kondomů. Lidé jejich používání v posledních dvou letech výrazně omezili

Jedna z malajsijských továren společnosti Karex foto: Profimedia.cz

Pandemie se podepsala na řadě aspektů lidského života, sex nevyjímaje. Poslední dva roky je poptávka po prezervativech výrazně nižší, než bývala v minulosti. To se negativně podepsalo na obchodních výsledcích největšího světového výrobce kondomů, který se propadl do ztráty a chce se zaměřit i na produkci jiných ochranných pomůcek.
  18:16

Sexuální aktivita spojená s užíváním antikoncepce se během pandemie nezvýšila. A to i přesto, že lidé zůstávali uprostřed lockdownů doma, uvedl portál Nikkei Asia s odkazem data  největšího výrobce kondomů na světě, společnost Karex. Používání kondomů za poslední dva roky podle nich pokleslo až o 40 procent.

Přispělo k tomu například i uzavření hotelů a podobných podniků. Právě ty v  rozvojových a méně rozvinutých zemích slouží mimo jiné k intimním aktivitám, jelikož v jedné domácnosti často žije větší množství lidí a není tam dostatek soukromí.

Na pokles mají dopad také kroky vlády, které omezily distribuci kondomů na celém světě. „Například ve Spojeném království uzavřela NHS (Národní zdravotní služba – pozn. red.) kvůli covidu většinu klinik elektivní péče a také klinik pro sexuální zdraví, které kondomy rozdávají,“ zmínil Miah Kiat Goh, ředitel společnosti Karex.

Během pandemie musela společnost se sídlem v Malajsii kvůli koronavirovým opatřením krátce přerušit produkci. Firma ročně vyrobí přes pět miliard kondomů a produkty dodává do 140 zemí na celém světě. Některé výrobky produkuje i pro značku Durex.

Kvůli slabší poptávce po prezervativech se Karex snaží více diverzifikovat. Společnost se aktuálně plánuje mimo jiné soustředit na výrobu lékařských rukavic, která by měla být zahájena v Thajsku do konce první poloviny letošního roku.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat