Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Paniku na trzích nečekejte, tvrdí analytici

Světová ekonomika, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová ekonomika, ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN/ NEW YORK Akciové trhy v souvislosti s hromadným snížením hlavního úvěrového ratingu devíti členských zemí eurozóny žádný dramatický výprodej nečeká. Tvrdí to většina zahraničních analytiků, podle nichž se krok agentury Standard & Poor's (S&P) očekával.

V poklesu by ale podle expertů mohlo pokračovat euro, které bez ohledu na snížení úvěrového ratingu zemí eurozóny oslabuje už několik dnů.

"Všichni věděli, že se to stane. Navíc je to pouze jedna agentura," poznamenal šéf pro globální měnovou strategii ve společnosti Brown Brothers Harriman Marc Chandler. Konkurenční agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings ke snížení ratingu zemí eurozóny ještě nesáhly a například analytici Fitch před nedávnem uvedli, že snížení ratingu Francie v letošním roce nepředpokládají.

Francie mohla klesnout až o dva stupně
Analytici v New Yorku třeba Evropanům vzkazují, že mohlo být i hůř. S&P totiž rating Francie snížila pouze o jeden stupeň, ačkoliv před několika týdny varovala, že snížení ratingu může být až o dva stupně. Za pozornost stojí i to, že S&P ušetřila klíčovou ekonomiku eurozóny, tedy Německo. I nad ním se vznášela hrozba, že by mohlo svůj ceněný rating AAA ztratit. To se ale nestalo.

S&P už v prosinci investory upozornila, že by v krátké době mohla snížit úvěrový rating až 15 zemím eurozóny. To je podle analytiků i hlavní důvod, proč finanční trhy nečeká hluboký propad. Mnohé naznačilo už obchodování v pátek, protože spekulace o bezprostředním snížení ratingu Francie a dalších zemí eurozóny prosáklo na trh v době, kdy se ještě obchodovalo jak v Evropě, tak v USA.

VÍCE K TÉMATU:


Na rozdíl od Fitch a Moody's má agentura Standard & Poor's ve zvyku informovat vlády zemí, kterým se chystá snížit rating, 12 hodin předtím, než zprávu zveřejní. Vzhledem k tomu, že politici zpravidla nejsou schopni takové informace udržet v tajnosti, na trh zpráva často prosákne dřív. To se stalo i loni v srpnu, kdy S&P snížila rating Spojených států. Finanční trhy tehdy také dostaly avízo ještě před zveřejněním.

Akciové trhy v Evropě i v USA v pátek po prvních spekulacích o bezprostředním snížení ratingu většiny zemí eurozóny sice trochu oslabily, ztráty ale nepřesáhly jedno procento. Do konce obchodování pak ztráty jen snižovaly a například hlavní index francouzských akcií CAC 40 uzavřel se ztrátou pouze 0,1 procenta. Burza ve Frankfurtu podle index DAX oslabila o 0,6 procenta, hlavní indexy v USA odepsaly 0,3 až 0,5 procenta.

"Zpráva o snížení ratingu evropských zemí bude jeden až dva dny dělat špatné titulky," myslí si Jacob Funk Kirkegaard z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. "Žádná nová informace v té zprávě ale obsažena není," dodal.

Euru hrozí další pokles
Horší vyhlídky má naopak euro. Nikoliv ale kvůli snížení ratingu jako takovému. Euro klesá už několik dnů a vůči dolaru je nejníže od léta 2010.

Na pokles eura bude mít mnohem větší vliv páteční kolaps jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli, s nimiž se Atény snaží dohodnout podmínky výměny dluhopisů. Řečtí činitelé už varovali před katastrofálními následky, pokud dohoda nebude na stole v nadcházejících dnech.

"Pokles kurzu eura ještě není u konce a i když spekulace na pokles kurzu jsou na extrémní úrovni, celá investiční komunita na pokles nespekuluje. K dalšímu snížení kurzu je tedy stále prostor," řekl hlavní analytik Richard Franulovich z investiční společnosti Westpac.

,

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?
Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?

Letní dny jsou za rohem a s ním strašák všech rodičů: dehydratace miminek. Hlídat správný pitný režim je důležitý zvláště u dětí od 6. měsíců. Víte...