Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Penta mě chtěla uplatit, naznačil premiér Fico

Ekonomika

  11:16
BRATISLAVA/PRAHA - Slovenský premiér Robert Fico se v pondělí na konferenci podnikatelského Klubu 500 pochlubil, že dostává nabídky na astronomické „provize“ z privatizace a státních zakázek.

Robert Fico foto: Genserek EduardČTK

Vedle jiných obvinil nepřímo slovensko-českou finanční skupinu Penta, když řekl, že mu byl nabízen obrovský úplatek, pokud by jeho kabinet nechal doběhnout privatizaci bratislavského letiště.

„Jestliže bychom zrealizovali letiště, tak bych ani já, ani patnáct generací po mně nemuseli pracovat,“ uvedl podle Fica.

Privatizaci letiště připravil ještě předchozí kabinet premiéra Mikuláše Dzurindy a Penta tvořila spolu s letištěm Schwechat a Vídní vítězné konsorcium.

Privatizace letiště, proti které se Fico od počátku vyslovoval, byla po volbách zrušena kvůli údajným formálním chybám investora.

Penta se proti nepřímým obviněním Fica okamžitě tvrdě ohradila. „Nevíme, co měl tím pan předseda vlády na mysli. V každém případě takováto tvrzení odmítáme,“ uvedl včera pro deník Pravda mluvčí Penty Martin Danko.

Finanční skupina Penta, nejsilnější ze slovenských žraloků, zvítězila před několika dny v tendru na největší českou zbrojovku Aero, k níž patří i velké letiště nedaleko Prahy. S vítězstvím Penty vyslovili ve vzácné shodě spokojenost jak politici ČSSD, tak ODS.

Podobně jako o privatizaci bratislavského letiště se Fico vyjádřil i o prodeji akcií v Transpetrolu. „Kolem těchto projektů se točí velké sumy černých peněz,“ řekl.

Slovenský premiér také názorně popsal, jak takové uplácení probíhá. „Při každém ekonomickém rozhodnutí, které má vláda přijmout, se jako supi slétnou všechny možné osoby, skupiny, finanční poradci a nevím, kdo ještě všechno, a radí takhle a takhle, píšou lístečky,“ řekl Fico. Deník SME, který Fica citoval, k tomu uvádí, že na „lístečcích jsou lobbisté zvyklí upřesňovat výši úplatků“.

Podle Ficových slov se výše provize, respektive úplatků pohybuje mezi dvěma až deseti procenty, vedle privatizace také u stavby dálnic nebo železničních projektů. „To je problém současné vlády, zda naběhne na tento systém, který je tu vytvořený, nebo zda začne tento systém krok po kroku osekávat,“ prohlásil slovenský premiér.

Přestože tvrzení, s nimiž vyšel Fico na veřejnost, se už v minulosti mnohokrát objevila v politických i ekonomických kuloárech, důkazy pro ně se nikdy nenašly.

To je podle slovenských pozorovatelů hlavní problém tak závažných obvinění, s nimiž přišla hlava slovenské vlády.

„Předseda vlády živí podezření, které nejsou podložena konkrétními fakty. Mohou tak vzniknout otázky, zda celá transformace ekonomiky nebyla založená na korupci,“ uvedl pro SME známý politolog Grigorij Mesežnikov.

 Deník Pravda k tomu poznamenává, že v žádné z kauz, o nichž premiér hovořil, neřekl, kdo a kolik peněz mu nabízel, ani to, zda dá celou věc přešetřit policii.

Autor: