Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Personální krize na pražském magistrátu. Chybí 11 důležitých manažerů

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Pražskému magistrátu zoufale chybějí klíčoví úředníci. Téměř třetina odborů nemá řádného ředitele. Některé z nich už jsou bez vedení více než rok – a nejedná se o žádné nedůležité kanceláře. Šéfy postrádají například odbory rozpočtu, investic či veřejných zakázek. Primátorka Krnáčová říká, že nechce výběr uspěchat.

Primátorka Adriana Krnáčová. foto:  Michal Šula, MAFRA

Na personální svízel pražského magistrátu narazily Lidovky.cz při mapování výběrových řízení na nejrůznější důležité posty. Deset z 32 magistrátních odborů nemá vedení. A chybí i ředitel jedné z pěti takzvaných sekcí, které odbory zastřešují.

Ve smršti výběrů nových šéfů přitom téměř zaniklo to, že se na ředitelská místa hlásili i někdejší šéfové z doby, kdy Prahu vedl primátor Pavel Bém (ODS). Ať už to byl Jiří Toman přezdívaný Sumec, který chtěl řídit investice či Bořek Votava ucházející se o vedení odborů územního rozvoje a stavebního řádu.

CHYBĚJÍCÍ ŠÉFOVÉ:

 • Odbor komunikace a marketingu
 • Odbor veřejných zakázek
 • Odbor legislativní a právní
 • Odbor strategických investic
 • Odbor rozpočtu
 • Odbor sportu a volného času
 • Odbor technické vybavenosti
 • Odbor stavebního řádu
 • Odbor územního rozvoje
 • Odbor ochrany prostředí
 • Sekce rozhodování o území

  Celkem 11 chybějících šéfů

Na všechna uvolněná místa nyní probíhají výběrová řízení. A úřad vysvětluje, proč je v personální nouzi a odbory musí vést nepřiměřeně dlouho jen dočasní šéfové.

„V některých případech se nepodařilo najít vhodného uchazeče nebo se navržený kandidát rozhodl na místo ředitele nenastoupit. V několika případech nebyl vybraný uchazeč radou města schválen. Další část návrhů na jmenování je připravena k předložení radním,“ popisuje mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Křiklavá je zejména anabáze s výběrem šéfa veledůležitého investičního odboru, přes který ročně proteče kolem deseti miliard na důležité stavby. A v neposlední řadě má na starosti výstavbu stále nedokončeného tunelu Blanka.

Výběrová komise už sice před několika týdny svého favorita (Karla Prajera) zvolila, ale ten stále čeká na to, až jej schválí rada města. Nestalo se tak ani na jejím úterním zasedání.

Opozice současný stav kritizuje a vinu přičítá radním v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (za ANO). Město vede od konce listopadu loňského roku a chybí jí ředitelé ochrany životního prostředí, legislativy či rozpočtu.

„Praha v současnosti nemá na deseti klíčových postech manažery už přes rok. Pochopitelně je to znát. Současný stav, kdy primátorka spolu s ČSSD (Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice – pozn. red.) před personálními problémy strká hlavu do písku, je dlouhodobě neudržitelný. Jedno ze základních pravidel řízení je, že manažera nevyhazujete, dokud za něj nemáte lepší náhradu,“ zlobí se Filip Humplík z ODS.

Praha vybrala superúředníka pro investice. O miliardy i Blanku se bude starat Prajer

A bývalý primátor a nyní řadový zastupitel Tomáš Hudeček (nestr.) je s kritikou ještě ostřejší a osobnější.

„Nedivím se, že pod přisprostlou primátorkou nikdo nechce pracovat, ostatně platí, že slušný pod neslušným pracovat nebude, chytrý pod hloupým, schopný pod lemplem,“ míní Hudeček, za jehož vlády však také někteří ředitelé chyběli.

Na to ostatně ve své obhajobě naráží i primátorka Adriana Krnáčová.

„Koalice na začátku svého působení zdědila jedenáct odborů, ve kterých nebyl post ředitele obsazený. Systém odměňování na magistrátu je navíc krajně nevhodný, jak to bývá zvykem ve velkých pracovních organismech. S lidmi se zde nepracovalo a nerozvíjeli se. V neposlední řadě bych ráda zdůraznila, že je potřeba vybrat kvalitní zaměstnance a tento proces neuspěchat,“ říká k velkému množství stále neukončených soutěží primátorka Krnáčová. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!