Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Procházková: Při náletu není nejdůležitější mít na hlavě helmu

Média

  8:43
Objektivita v zahraničním zpravodajství a schopnost zůstat při reportování válečných konfliktů ještě zdravě myslícím a cítícím člověkem. Témata, o kterých se studenti Filozofické fakulty Univerzity Pardubice bavili se spisovatelkou, novinářkou a humanitární pracovnicí Petrou Procházkovou.

Beseda se studenty se konala u příležitosti 120. výročí Lidových novin. "Povyprávěla jsem jim o bouřlivých letech devadesátých, která jsem strávila v Rusku, a snad díky několika dramatickým osobním zážitkům jsem své posluchače i trochu probudila k životu. Válka v Čečensku byl pojem známý většině z nich, i když v době, kdy vrcholila, byli ještě batolaty," popisuje Petra Procházková. 

Po krátkém úvodu o rozpadu posledního koloniálního impéria a způsobu, jak o této události i těch následujících informovaly počátkem 90. let znovuzrozené Lidové noviny, se Petře Procházkové podařilo přimět studenty k dotazům. Vyhlásila ceny za nejinteligentnější dotazy.

Autoři LN přednáší na vysokých školách

Lidové noviny si letos připomínají 120. výročí od svého založení. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách. Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost

Studenty zajímalo, jak se zahraničnímu zpravodajovi dlouhodobě v cizině žije – což jim barvitě vypodobnila a zdůraznila, že dnešní Moskva je moderní, superdrahé velkoměsto s cenami, které zlomí páteř každému průměrnému Evropanovi. A že to je jeden z důvodů, proč si stálého zpravodaje v Rusku nemůže dovolit ani jeden český tištěný list.

Studenti se také ptali, jak si zpravodaj ve válce ověří informace, které mu někdo nakuká, a jak sám zajišťuje svou bezpečnost. "Vysvětlila jsem jim, že je řada obecných metod, ale pak má také každý své, vyplývající z dlouholetých zkušeností. A že podle mne není nejdůležitější mít na hlavě při náletu helmu a na sobě neprůstřelnou vestu, mnohem důležitější je mít perfektní informace o situaci, vědět, kam a s kým je bezpečné jít a mít nějaké kvalitní zázemí u místních lidí," uvedla novinářka.

Ani jeden ze studentů bohužel neuměl rusky, takže když se dotazovali na informační zdroje v internetu, těžko je mohla potěšit. Studenti se od ní dozvěděli, že informace z Ruska se musejí přebírat přes zahraniční agentury, což rozhodně není nejlepší. "Jediným jazykovým osvěžením byla slečna studenta z Ruské federace, která hovořila skvěle česky s roztomilým ruským přízvukem a po celou dobu, kdy jsem dosti neomaleně kritizovala vedení jejího domovského státu, nadšeně přikyvovala," popsala Petra Procházková.

Autor: