Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pilná Praha. Česká metropole má nejméně lidí bez práce v Evropě

Evropa

  15:50
PRAHA - Česká republika se může po dlouhé době pochlubit celoevropským prvenstvím v ekonomické oblasti. Podle aktuální zprávy evropského statistického úřadu Eurostat je totiž Praha regionem s vůbec nejnižší nezaměstnaností ze všech regionů nejen v celé Evropské unii, ale dokonce v celé Evropě.
Centrum Prahy - ilustrační foto.

Centrum Prahy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Metodika používaná Eurostatem přisuzuje Praze pouze 2,5 procenta nezaměstnaných, což je číslo, o kterémsi ostatní evropské regiony, včetně hlavních měst, mohou nechat jen zdát. 

Ekonomové se ale neshodují v názoru, zda prvenství Prahy je pro Českou republiku lichotivé, či nikoliv. Mimo jiné totiž svědčí o určité centralizaci bohatství do jednoho místa, která ve většině západních zemí není zdaleka tak silná jako v Česku. 

„Prvenství Prahy vychází z celoevropského srovnání, které na rozdíl od domácích statistik používá ke zjištění skutečné nezaměstnanosti dotazníkové šetření,“ vysvětlil LN Dalibor Holý z Českého statistického úřadu. 

Zatímco pro domácí potřeby se nezaměstnanost počítá na základě podílu uchazečů o práci na celkové dospělé populaci, data určená pro Eurostat se zjišťují anonymně na určitém vzorku domácností.

Autor: