Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Stát koupí zadlužený Net4Gas, cenu zveřejní po podpisu smlouvy

Ekonomika

  19:18
Stát dál posiluje v investicích do energetické infrastruktury. Poté, co za devět miliard koupil plynové zásobníky firmy RWE Gas Storage, oznámila vláda další krok. Pověřila společnost ČEPS koupí firmy Net4Gas , která provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic.

„Jde o energetickou bezpečnost, společnost Net4Gas vlastní 4 000 kilometrů plynovodů, které vedou plyn přes české území. Provozuje stanice pro distribuce plynu, je držitelem licence na transport plynu. Její stabilita je podmínkou energetické bezpečnosti,“ uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela.

Cenu se vláda chystá zveřejnit až po podpisu kupní smlouvy. „Jeden z akcionářů už obchod schválil, schválení ze strany druhého se očekává ve čtvrtek. Kontrakt by tedy za určitých okolností mohl být podepsán ve čtvrtek, nebo v pátek,“ uvedl Síkela. Firmu napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent.

Samotná kupní cena zřejmě bude výhodná, což zmínil na tiskové konferenci vlády i Síkela. „Jestli byla někdy vhodná chvíle k nákupu této firmy, tak je to teď. Lepší je nakupovat, když má firma potenciál k růstu,“ uvedl ministr průmyslu. Problém je v zadlužení firmy. Celkové dlouhodobé závazky Net4Gas totiž činí 42 miliard korun.

Před několika měsíci navíc firma přišla o svého klíčového zákazníka – ruského exportéra plynu Gazprom. Ten jí v lednu roku 2023 přestal navzdory uzavřeným smlouvám platit. Tržby z obchodu s Gazpromem až donedávna tvořily zhruba tři čtvrtiny celkových tržeb Net4Gas. „Hodnota firmy klidně může být blízká nule,“ řekl iDNES.cz v srpnu ředitel poradenské firmy Patria Corporate Finance Petr Dědeček.

Angažování ČEPS v transakci už dříve experti označili za logické.

„Pokud má stát zájem investovat do zajištění energetické bezpečnosti pomocí vlastnictví kritické infrastruktury, což je logický a legitimní postoj, je žádoucí k tomu využít subjekt, který zkušenosti s takovým typem podnikání již má. ČEPS se jeví jako vhodný kandidát,“ řekl řídící partner poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek.

Podle Síkely bude transakci ČEPS financovat z vlastních zdrojů. „Jde o komerční transakci, ne jak někteří tvrdí, že firmu zachraňujeme. Nemáme přímý vliv na přepravu plynu, nyní je výjimečná příležitost chybu napravit,“ uvedl ministr s tím, že firma má potenciál rozvoje do budoucna, například pro přepravu vodíku.

Postupné opětovné propojení plynárenské soustavy vítá i expert na plynárenství Vratislav Ludvík, který dříve působil v Transgasu, předchůdci Net4Gas. „Stát by měl plynárenství „vyléčit“ tím, že vytvoří podmínky pro restrukturalizaci vlastnictví tak, aby plynárenská soustava fungovala, jak jedině může – tedy jako jednotný, technicky nedělitelný a provozně koordinovaný systém,“ uvedl v komentáři pro iDNES.cz.

Autor: