Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po závadných benzinkách vznikne černý seznam potravin

Ekonomika

  20:38
BRNO - Za klamavě označené výrobky by obchodní řetězce mohly dostávat pokutu až deset milionů korun. Státní zemědělská a potravinářská inspekce navíc od června bude zveřejňovat seznam problémových výrobků na novém internetovém portálu. Od začátku roku jich totiž byly už stovky.

Špatné jídlo (ilustrační fotö) foto: Shutterstock

Zástupci obchodních řetězců slibují nápravu, řekl novinářům během středečního jednání inspekce se zástupci řetězců v Brně ředitel SZPI Jakub Šebesta.

ČTĚTE TAKÉ:

V současné době dostávají podle Šebesty řetězce za prohřešky pokuty v řádu statisíců. Podle něj ovšem výše pokut v poslední době roste a diskutuje se o novele zákona, podle kterého by pokuty mohly dosahovat až deset milionů korun.

Klamání spotřebitele

Prohřešky poslední doby se týkají zejména klamání spotřebitele v souvislosti s daty trvanlivosti a označeného složení výrobku. Při bouřlivé debatě prý zástupci řetězců zprvu tvrdili, že jde o pochybení jednotlivců.

"Řetězce hovoří o tom, že není jejich zájem prodlužovat data trvanlivosti a někteří zástupci deklarovali, že jasně stanoví pravidla, aby se to nestávalo," uvedl Šebesta. Další prohřešky chce SZPI od června zveřejňovat na novém portálu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Z vyjádření zástupců řetězců vyplývá, že se budou snažit o nápravu. "Mrzí nás stávající situace a pokračující nálezy. Zároveň se shodujeme v tom, že se nejedná o systémovou chybu, ale o individuální pochybení jedinců," řekl předseda představenstva COOP Zdeněk Juračka. Dodal také, že zveřejňování všech pochybení na novém portálu jednoznačně vítá. Podle něj je to horší trest než finanční sankce.

V Brně se u kulatého stolu se SZPI sešlo 17 zástupců regionálních i velkých řetězců, kteří prodávají 80 procent potravin na českém trhu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat