Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za uplynulý rok přibylo skoro sedm tisíc státních zaměstnanců. Už je jich přes 482 tisíc

Ekonomika

  11:56
PRAHA - Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 482 270 lidí, což je proti loňskému roku nárůst o 6 901. Nejvíce je učitelů, a to 187 975. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 70 000. Vyplývá to z informační brožury ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Andrej Babiš se loučí se zaměstnanci ministerstva financí. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Následují příslušníci ozbrojených složek jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 67 348. Vojáků je 26 395. 

Schodek příští rok podle Schillerové nebude pod 300 miliard, se zvýšením platů ve státní správě nepočítá

Jde o počet míst, na která mají jednotlivá ministerstva v rozpočtu vyčleněny peníze. Všechna místa ale nemusí být obsazena. Na platy by přitom z letošního rozpočtu včetně peněz z EU mělo jít bez příslušenství zhruba 239 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu jsou přitom naplánovány na 1,89 bilionu korun.

Publikace také v rámci příjmů rozpočtu upozorňuje, že v rámci aktuálního srovnání zemí OECD na základě dat z roku 2019 má Česká republika druhé nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění. Její výše je na 15,5 procentech HDP. Nejvyšší má Slovinsko 15,8 procenta HDP, na třetím místě je Slovensko s 15 procenty následované Francií s 14,9 procenta HDP.

Státní dluh letos vystoupá na 2,5 bilionu korun, vyplývá z brožury ministerstva financí

„Při srovnávání výše efektivních sazeb (tj. daňových sazeb, které jsou sníženy o veškeré možné slevy na daních a úlevy povolené daným státem) u daně z příjmů fyzických (zahrnující pouze odvody placené zaměstnancem nikoli i zaměstnavatelem) a právnických osob je však v rámci zemí OECD Česká republika pod průměrem jak zemí EU, tak i pod průměrem zemí OECD,“ uvedlo MF.

Informační brožura popisuje hlavní funkce státního rozpočtu, jeho charakteristiky, proces jeho přípravy a přináší konkrétní informace k rozpočtu na letošní rok. Představuje českou verzi „Rozpočtu pro občany“ (Citizens Budget), jehož publikování doporučuje řada mezinárodních organizací jako je Světová banka, OECD nebo International Budget Partnership.

Na letošní rok je únorovou novelou schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1,886 bilionu korun a příjmy 1,386 bilionu Kč.

Autor: