Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podnikatelé budou mít levnější všechna auta

Ekonomika

  8:23
PRAHA - „Vyrábět“ uměle nákladní automobil z osobního pomocí mřížky oddělující zavazadlový prostor od zadních sedadel už nebude potřeba. Sněmovna včera totiž schválila novelu zákona o DPH, která umožní odečíst si daň při koupi jakéhokoli vozu včetně osobního. „Finta“ s mřížkou ztratila smysl.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Dosud si podnikatelé, kteří platí DPH, mohou odečíst z daní jen nákup nákladního vozu nebo užitkového vozu s přepážkou. Podnikatelé tak z osobních vozů namontováním mřížky vytvořili užitková vozidla, aby ušetřili náklady. Po českých silnicích se tak proháněly kromě octavií s mřížkou i „nákladní“ porsche či audi.
Návrh vítají zástupci automobilového průmyslu. Prodeje nových aut firmám se totiž od oznámení tohoto záměru ministrem financí Miroslavem Kalouskem loni v prosinci výrazně snížily. Podnikatelé vyčkávali, jak dopadne projednávání v parlamentu.

Podle šéfa Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka je nyní důležité, aby návrh co nejrychleji schválil Senát a podepsal prezident. „Snad to bude už od 1. dubna, první tři měsíce letošních prodejů jsou špatné,“ řekl Šípek.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška by se mohlo letos prodat až o 15 tisíc aut více proti stavu, kdyby novela neprošla. „Lze předpokládat, že souhlas sněmovny otevře stavidla prodejům aut pro podniky,“ dodal Sobíšek.

Návrh kritizovala včera opozice. Podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) dopady krize na automobilový průmysl nevyřeší a pomůže pouze lidem s vyššími příjmy.„Když si třeba pořídí drahé sportovní vozy, tak jim na to budeme z peněz daňových poplatníků přispívat,“ prohlásil Sobotka.

Odborníci ale uvádějí, že to bude právě naopak. „Nově zaváděná úprava pozitivně zasáhne především menší a levnější osobní automobily. V jejich případě přestavba na automobil typu N1 nemusí být z technických důvodů možná,“ řekl daňový konzultant společnosti Deloitte Tomáš Brandejs. Koupit si je tak mohou podnikatelé, kteří by si nemohli dovolit kvůli své finanční situaci automobil vyšší kategorie.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!