Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Podvod? Italy na hlavním nádraží v Praze bude řešit hospodářská kriminálka

Příchod k vlakům na hlavním nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příchod k vlakům na hlavním nádraží v Praze | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Neslavným koncem firmy Grandi Stazioni na hlavním nádraží v Praze se bude zabývat policie. Správci železnice na ni podali trestní oznámení, protože si podle nich nárokovala podezřele moc peněz za zvelebení největší vlakové stanice v Česku. Případ má podle zjištění serveru Lidovky.cz čerstvě v rukou pražská hospodářská kriminálka. Zabývá se jím i Finanční správa.

Éra Grandi Stazioni na hlavním nádraží skončila loni v říjnu, když jí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) po třinácti letech neprodloužila nájemní smlouvu. Po následných dohadech vyplatila italské firmě 565 milionů za opravu odbavovací haly, části fasády a výstavbu obchodů.

Jenže původní nárok developerské společnosti – zmíněný i v její listopadové žalobě na SŽDC – byl o 211 milionů korun vyšší. Tento rozdíl však lidé z Grandi Stazioni nikdy spolehlivě nevysvětlili. Správcům železnice se ale podařilo zjistit, že do požadované sumy zařadili Italové i penále 46,5 milionu, které museli v minulosti zaplatit Českým drahám za to, že odstoupili od rekonstrukce nádraží v Karlových Varech.

ITALOVÉ NA HLAVNÍM NÁDRAŽÍ

  • Grandi Stazioni ČR uspěla ve výběrovém řízení na revitalizaci hlavního nádraží v Praze a v prosinci 2003 podepsala smlouvu.
  • Zavázala se zrekonstruovat odbavovací halu i historickou budovu nádraží. Platila nájem a zároveň pronajímala obchodní prostory, což byl hlavní zdroj příjmů. V roce 2015 vydělala v Česku 54 milionů korun při tržbách 144 milionů.
  • Podobně opravila (a stále provozuje) stanici v Mariánských Lázních.
  • První část modernizace v Praze skončila po čtyřech letech v roce 2010, o tři roky později pak uzavřela stavební práce u Fantovy kavárny.
  • Zbytek historické budovy měl být opravený už v roce 2013, ale došlo k prodloužení termínu o tři roky. Nově mělo být hotovo do 16. 10. 2016, což se ale nestalo.
  • Na začátku října dostala Grandi Stazioni od majitele hlavního nádraží SŽDC výzvu k vyklizení dosud využívaných prostor.
  • Grandi Stazioni Česká republika, s.r.o. byla ovládaná z 61 procent společností Grandi Stazioni S.p.A.
  • Tu loni v létě skupina Ferrovie dello Stato Italiane (italské státní dráhy) prodala fondům Antin a ICAMAP a investorům Borletti Group.
  • Dalším společníkem je Evropská banka pro obnovu a rozvoj s podílem ve výši 39 procent

To byl podle všeho jeden z důvodů, proč se SŽDC obrátila na policii a Finanční správu, aby věc prověřily. Může jít také o jakousi reakci státní organizace na výše zmíněnou žalobu ze strany Grandi Stazioni. Ta mimo jiné zpochybňuje celý proces ukončení nájemního vztahu na hlavním nádraží v Praze. Firma kvůli „vyhazovu“ přišla o zisky v řádu desítek milionů ročně.

„Mohu potvrdit, že ve středu odpoledne jsme převzali od Národní centrály proti organizovanému zločinu (kam bylo původně podáno - pozn. red.) toto trestní oznámení. V rámci krajského ředitelství policie by se jím měli zabývat kriminalisté z odboru hospodářské kriminality,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské police Tomáš Hulan.

Už loni na podzim se náměstek SŽDC pro oblast majetku Tomáš Drmola vyjádřil ve smyslu, že počínání Grandi Stazioni při sčítání finančních nároků za hlavní nádraží považuje za „školácký pokus o podvod.“

Zda však správci železnice v trestním oznámení poukazují právě na možné spáchání trestného činu podvodu, není jasné. Situaci nechtějí oficiálně komentovat. „S ohledem na skutečnost, že v dané věci aktuálně probíhá soudní řízení, nepovažuje SŽDC za případné činit veřejná prohlášení o konkrétních právních krocích, které za účelem ochrany zájmu České republiky koná,“ uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Věcí se podle informací serveru Lidovky.cz zabývají i lidé z Finanční správy. Svoje zapojení do tohoto případu nijak nekomentovali, zároveň jej však nepopřeli.

„Obecně platí, že se Finanční správa zabývá všemi podněty, které obdrží. S ohledem na mlčenlivost, kterou jsme ze zákona vázáni, nemůžeme poskytnout žádné informace týkající se konkrétního případu,“ uvedla mluvčí Petra Petlachová.

Lidovky.cz požádaly o vyjádření i jednatele Grandi Stazioni v Česku Andreu Odoardiho, ten však na zaslaný dotaz nereagoval. V minulosti na všechny podobné otázky odpovídal stejně: „Bez komentáře.“

Dá se předpokládat, že se jeho firma v současné době upíná hlavně k loňským žalobám podaným k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Jejich terčem jsou SŽDC a zároveň České dráhy jakožto bývalý majitel hlavního nádraží. Žalobu na dopravce už soud žalobu před pár dny zamítl jako neodůvodněnou.

Hlavní nádraží - Fantova kavárna.
Vstup do hlavního nádraží v Praze

První žaloba se týká výše zmíněného finančního požadavku na 776 milionů korun. Druhá je takzvaně určovací - v ní Grandi Stazioni zpochybňuje převod nádraží mezi drahami a SŽDC, k němuž došlo loni v létě.

Italové navrhli rozsudek, že majitelem jsou České dráhy, eventuálně český stát. Tím rozporují skutečnost, že jim SŽDC neprodloužila smlouvu na dalších 30 let, protože podle jejich názoru není tato státní firma vůbec vlastníkem objektu.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...