Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podvod? Státní nafta zmizela, sklad ale neopustila ani kapka

Evropa

  6:15
PRAHA/KRAILING - Český stát postrádá 6,3 milionu litrů strategické nafty, která záhadně zmizela ze skladu v německém Krailingu. Shodou okolností jde o stejné množství, s jakým loni manipulovali lidé z firmy Viktoriagruppe. Ta donedávna střežila část nafty z českých nouzových zásob.

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické suroviny. Ilustrační foto. foto: Archiv SSHRLidovky.cz

Nyní je Viktoriagruppe v úpadku a nafta patřící Česku, uložená ve zmíněném německém skladu, je pod ochranou insolvenčního správce. Podle zjištění serveru Lidovky.cz se s tímto palivem – uloženým v Krailingu od roku 2010 – děly podivné věci.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Zaprvé: němečtí celníci i samotná firma Viktoriagruppe potvrdili insolvenčnímu správci, že v loňském roce neopustila zásobníky v Krailingu ani kapka české nafty.

To ale nesedí. Kontroloři ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR), která má strategické zásoby Česka na starosti, v Německu opakovaně narazili na velké nesrovnalosti. Podle poslední informace z ledna chybí ve skladu 6,3 milionu litrů nafty, což je množství za více než 80 milionů korun.

Přesně toto množství podle informací serveru Lidovky.cz loni firma Viktoriagruppe nejprve koupila a pak zase českému státu prodala. Na tom by nebylo nic divného, jde o standardní proces takzvané obměny starého paliva za nové. Ale jak bylo řečeno: žádná nafta loni brány skladu neopustila - po kolejích, ani naložená v kamionu.

„Od insolvenčního správce jsem dostal informaci, že podle předsedy dozorčí rady Viktoriagruppe pana Hoenninga nedošlo v roce 2014 ve skladu v Kraillingu k žádným pohybům. K žádným přírůstkům, úbytkům nebo doplňování nafty. To ale nekoresponduje s naší evidencí. Máme faktury z května a července 2014, kdy ve skladu došlo k obměně nafty,“ řekl předseda SSHR Pavel Švagr.

Něco tady nesedí

KAUZA VIKTORIAGRUPPE

 • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.

Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.

 • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Odtud se jí ale zásoby odvézt nedaří.
 • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Předběžný insolvenční správce následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám.
 • Firma Viktoriagruppe dluží Česku na dani či za palivo samotné zhruba 600 milionů korun.

Ještě záhadnější je skutečnost, že podle měření SSHR ve skladu schází 6,3 milionů litrů nafty.

„Buď je to podvod, nebo ta nafta opravdu zmizela. Jiné vysvětlení pro to nemáme,“ podotkl Švagr. O případu komunikuje s insolvenčním správcem, který má na starosti vypořádání majetku Viktoriagruppe. Firma se do úpadku v prosinci poslala sama. Českému státu dluží na dani či za palivo samotné zhruba 600 milionů korun.

Případem se zabývá i policie. Podávat vysvětlení už byli i manažeři Viktoriagruppe. Ti tvrdí, že s naftou se nic podezřelého nedělo.

Firma prý neprováděla ani takzvanou obměnu, na níž má správa rezerv vystavené faktury. Tento proces znamená, že Viktoriagruppe odkoupí část „staré“ nafty a odveze ji ze skladu. Za nějaký čas pak stejné množství správě rezerv zase prodá - tím dorovná hladinu v zásobnících na požadovanou úroveň.

Viktoriagruppe ale nyní tvrdí, že se všechno seběhlo trochu jinak.

„Naše mateřská společnost si loni odkoupila nějaké množství pro vlastní obchody. Z nich ale potom nějak sešlo, tak naftu prodala správě rezerv zpátky. Daňový sklad tedy reálně žádná neopustila,“ vysvětlil jednatel české pobočky Viktoriagruppe Lubomír Novotný, proč si firma od státu koupila 5,6 milionu litrů nafty a pak ji v červenci zase do skladu doplnila.

ČTĚTE TAKÉ:

Když k tomu připočteme 700 tisíc litrů nafty, která ve skladu chyběla v červenci (a následně ji tam Viktoriagruppe doplnila), vychází nám číslo 6,3 milionu litrů nafty.

Tady už začínají čísla sedět. Když si čeští správci rezerv porovnali množství paliva, které podle evidence v Německu mají, a číslo, k němuž při prosincovém měření hladiny došli němečtí celníci, je výsledkem chybějících 6,3 milionu litrů. Tedy stejné množství, s jakým lidé z Viktoriagruppe manipulovali.

„Vím, že čísla navádějí k tomu, že to s tím má něco společného. Ale ze skladu loni žádná nafta neodjela,“ odmítl její odvezení jednatel Viktoriagruppe Lubomír Novotný.

Logicky se nabízí vysvětlení, že při měřeních českých správců rezerv někdo přečerpával naftu mezi jednotlivými nádržemi, aby vzbudil dojem, že v zásobnících je více nafty, než odpovídá skutečnému stavu.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

„Na jednáních se Správou státních hmotných rezerv taková dedukce padla. Ale i jejich odborníci říkají, že ta čerpadla nejsou schopná takové množství za tak krátkou dobu přečerpat,“ uvedl Novotný.

Správci rezerv se ale proti jeho tvrzení ohrazují.

„To je nesmysl. Když je nafta v nádržích, které jsou propojené potrubím, pak je evidentní, že jde přečerpat,“ opáčil šéf SSHR Pavel Švagr.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!