Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němci blokují českou naftu. Nepatří vám, vzkázali do Česka

Ekonomika

  10:59
PRAHA - Češi dál marně vyhlíží svoji naftu uloženou v německém Krailingu. Podezřelá firma Viktoriagruppe, která pro tuzemské státní rezervy skladuje část strategických zásob, se v prosinci poslala do úpadku. Insolvenční správce následně udělal překvapivý krok: rozhodl se český majetek zablokovat.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. foto: SSHR

Správa státních rezerv (SSHR) měla u bavorské společnosti Viktoriagruppe zásoby nafty, která by českému státu v případu nouze vystačila na dva a půl dne. Ve chvíli, kdy prosákly informace o finančních potížích německého partnera a ztrátám víc než pěti milionu litrů této suroviny, se česká strana rozhodla zásoby ze čtyř skladů Viktoriagruppe odvézt.

Jeden z nich se je ale v německém Krailingu a odtud se naftu odvézt nepodařilo. Převzal ji insolvenční správce, který českou žádost na vydání strategické suroviny zamítnul. Prý není jistí, že skutečně patří českému státu.

PSALI JSME:

Nic nedal na to, že u čeští úředníci zahltili poštu desítkami dokladů o tom, že nafta skutečně náleží Česku. Hodnota nafty činí několik set milionů korun.

„Máme faktury za nákup nafty i faktury, které jsme platili za její ochraňování. Uskladnění nafty v Německu zaručuje také mezinárodní dohoda podepsaná německou vládou v roce 2014,“ brání se předseda SSHR rezerv Pavel Švagr. Podle něj sleduje insolvenční správce vlastní zájmy.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Správce argumentuje v dopise pro správce rezerv například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. A to navzdory tomu, že v tomto případě, kdy jde o strategickou zásobu, je rozhodující objem toho či onoho zboží, který musí mít stát pro krizové situace k dispozici.

Správa hmotných rezerv připravuje odpověď, ve které bude argumentaci insolvenčního správce napadat.

Správce argumentuje například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe.

Zásoby v Německu

Stát má podle SSHR zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly být v současné době zásoby asi na dva dny.

Stát už v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy Viktoriagruppe. Skončilo v nádržích státní společnosti Čepro.

Autor: