Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Jak dostat českou naftu z Německa? Odvozu brání i nefunkční vlečka

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Rozhovor
PRAHA - Čeští správci hmotných rezerv jsou v prekérní situaci. Snaží se odvézt nouzovou naftu z německého skladu v Krailingu, jehož vlastník se na začátku týdne poslal do insolvence. Odvozu státního paliva za desítky milionů však brání třeba i nefunkční železniční vlečka.
  6:00

Aby toho nebylo málo, ve zmíněném skladu chybí pět a půl milionů litrů nafty, kterou měla německá firma Viktoriagruppe pro český stát ochraňovat. Společnost s tajemnými vlastníky navíc dluží Česku zhruba 600 milionů korun na daních.

Šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr jede proto jednat na spolkové ministerstvo hospodářství a energetiky, zda je možné přesun strategické suroviny urychlit. Na českou naftu ale nyní dosáhnout nemůže. „Klíč“ ke skladu drží insolvenční správce.

Lidovky.cz: Jak jste se o úpadku ochraňovatele české nafty dozvěděl?
Na posledním jednání s firmou Viktoriagruppe v minulém týdnu, jsme se domluvili, že se sejdeme na celním úřadu v Rosenheimu, pod nějž sklad v Krailingu spadá. A spolu s celníky dohodneme technické detaily odvozu nafty. Setkání se ale nakonec uskutečnilo v areálu skladu. Chtěli jsme tam provést další kontrolu přímo na místě, zda jsou naše zásoby v pořádku. Místo předsedy představenstva Viktoriagruppe Petra Malého však na jednání dorazil insolvenční správce.

Lidovky.cz: Mohli jste tedy alespoň znovu ověřit, že ve skladu chybí pět a půl milionu litrů nafty, jak jste zjistili v září?
Na místě byl za společnost Viktoriagruppe pan Christoph Hoenning, který ale bohužel neměl písemné pověření firmu při kontrole zastupovat. Ke kontrole tedy dojít nemohlo, provedli ji pouze němečtí celníci. Proto jsme insolvenčního správce požádali, zda bychom mohli závěry jejich šetření dostat. Správce si zase od nás vyžádal veškeré smlouvy s Viktoriagruppe a rozhodne, zda nám závěry z kontroly vydá.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Vy jste neměli žádné signály, že se firma poslala do insolvence?
Neoficiální informaci jsem dostal už v pondělí mailem od předsedy představenstva Petra Malého. Oznámil mi, že společnost Viktoriagruppe jde do insolvence. A tak jsme začali připravovat potřebné právní kroky. To znamená například přihlásit se k našim pohledávkám v rámci insolvenčního řízení. Začíná právní souboj s cílem ochránit český majetek.

Lidovky.cz: Co přesně si pod tím představit?
Musíme naše pohledávky přihlásit a dodat všechny potřebné dokumenty insolvenčnímu správci. Mimo jiné teď notářsky ověřujeme materiály, kterými doložíme, že nafta uložená v německém Krailingu skutečně patří nám. Zítra jedu do Berlína na spolkové ministerstvo hospodářství a energetiky. Existuje totiž mezistátní dohoda mezi Českem a Německem, na jejímž základě nouzové zásoby na německém území skladujeme. Chceme najít podporu u německých státních orgánů.

Lidovky.cz: Jak vám můžou v praxi pomoct?
Dohoda říká, že máme právo své nouzové zásoby bezproblémově odvézt na české území. Je třeba si tyto záležitosti vysvětlit. Na jedné straně máme insolvenční řízení, ale zároveň jde o státní rezervy.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Lidovky.cz: Je tato dohoda právně výš, než je insolvence a její pravidla? Může odvoz do Česka urychlit?
To je otázka pro právníky. Naším zájmem je co nejdříve dostat naši naftu do Česka. Zároveň to například znamená, že musí být plně funkční železniční vlečka v areálu firmy Viktoriagruppe, která nám umožní přistavit a naplnit cisterny.

Lidovky.cz: Ona není funkční?
Na jednání nás zástupci Viktoriagruppe upozornili na její technické problémy. Ubezpečili nás o tom, že není problém dát vlečku v dohledné době do provozu. Zároveň ale na naší poslední schůzce řekli, že její zprovoznění bude stát 45 tisíc eur, a firma tyto peníze nemá. Takže Vám vlastně neumím říct, kdy by bylo možné začít s odvozem nafty. Naší snahou je dělat všechny kroky k tomu, aby to bylo co nejdřív.

Lidovky.cz: Jaká je šance, že dostanete zpět víc než 200 milionů, které u Viktoriagruppe správa hmotných rezerv pohledává?
Až bude mít insolvenční správce hotový soupis majetku Viktoriagruppe, pak můžeme vést o našich šancích relevantní debatu. Já v tuhle chvíli výši majetku firmy neznám.

Lidovky.cz: Zdá se ale, že Viktoriagruppe už nejspíš žádný majetek nemá. Sto procent svých akcií v dceřinné firmě Viktoriapetrol převedla na novou společnost Viktoriaholding. Tedy přesunula majetek jinam, což se zdá být jako účelový krok.
To ale není otázka na náš úřad, ale úplně jiné orgány. My se musíme pohybovat v mantinelech naší smlouvy a insolvenčního řízení.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Budete v této věci podávat trestní oznámení?
Myslím, že v dohledné době se všechny kroky vyjasní. Nebudu předbíhat.

Lidovky.cz: Zeptám se jinak: kontaktovaly vás nějaké policejní útvary kvůli tomuto případu?
Správu kontaktují policejní složky v různých kauzách poměrně často. A to i v kauze Viktoriagruppe, to je pravda. Mě osobně ne, ale úřad ano. S policií ve všem spolupracujeme, dodáváme podklady, podáváme vysvětlení.

Lidovky.cz: Jak se dá napříště podobným trablům předejít?
Do nových smluv chci dát jasné mantinely pro různé případy. Velký problém je v tom, že dodatek smlouvy z roku 2010, týkající se umožnění skladování české nafty v Německu téměř neřeší případný odvoz ze skladu v Krailingu. Moji předchůdci by měli říct, proč je ta smlouva taková, jaká je. Kdyby dodatek obsahoval detailní mechanismus převozu do Česka včetně časové a technické specifikace, tak bychom na tom dnes byli mnohem lépe. Smlouva řeší skladování nafty, nikoliv odvoz. Vymohli bychom si například to, aby v každém okamžiku musela být vlečka v pořádku.

Lidovky.cz: Ptali jste se, kdy a jakým způsobem vám firma zaplatí své dluhy?

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Pokaždé jsme ptali, jestli už nám peníze přesouvají na účet. Dozvěděli jsme se, že firma má finanční problémy, které řeší a hledá investory.

Lidovky.cz: Žádali jste také o rozkrytí vlastnické struktury Viktoriagruppe? Kdo firmu skutečně vlastní?
Dopisem jsem na začátku října firmu požádal, aby nám sdělili aktuální vlastnickou strukturu, doložili kvalifikovanost personálu a podobně. Žádnou informaci jsme ale nedostali.

Lidovky.cz: Jak vám zástupci firmy vysvětlovali, že ve skladech chybí 5,5 milionu litrů nafty?
Její právní zástupce zpochybnil metodu měření. Celou dobu jsme ale trpělivě žádali vysvětlení a Viktoriagruppe nám říkala, že jej pro nás připravuje. To ale nikdy nepřišlo.

Lidovky.cz: Objevují se informace, že Viktoriagruppe má u českého státu pohledávku pět set tisíc až pět milionů eur. To je dluh, který se týká správy rezerv?
Za nás můžu říct, že žádná informace o takové částce na jednáních s panem Malým nepadla.

Autor: