Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Údajní odborníci lákají na falešné zájezdy, upozorňují cestovní kanceláře

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Asociace tuzemských cestovních kanceláří upozorňují na podvodné prodeje zájezdů. Údajní odborníci na danou destinaci nejdříve z lidí vylákají peníze a následně zájezd zruší nebo zájemce, kteří již na místo dorazili, nechají bez ubytování a zajištěné zpáteční dopravy.
  12:08

Policie v současné době vyšetřuje několik takových případů napříč Českem, uvedl mluvčí Jakub Vinčálek. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže jsou podobné podvody na internetu již řadu let.

„Většina takových nabídek si je podobná jako přes kopírák. Nejprve nabízející představí sebe sama jako odborníka na danou destinaci, protože tam dlouhodobě žije. Pak zdůrazní, že je s ním cesta vždy zajímavější a mnohem levnější, protože na místě všechny zná a všichni mu dají úplně jiné ceny než českým cestovkám,“ vysvětlil Papež.

„Pak napíše své hodnocení cestovek, jejich nekřesťanských marží a touhy klienty okrást. A nakonec vyzve čtenáře k tomu, aby se s ním spojili přes zprávy, protože nechce konkurenci ukazovat svůj geniální a levný program,“ doplnil Papež.

Chybí koncese i pojištění

Podvodníci se podle ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřiny Chaloupkové chovají jako cestovní kancelář, nesplňují však podmínky na její provozování. „Aby mohl podnikatel pořádat zájezdy a prodávat je konečným spotřebitelům, musí disponovat koncesí na činnost cestovní kanceláře, být řádně zajištěn pro případ svého úpadku a každý rok přispívat do Garančního fondu cestovních kanceláří,“ uvedla.

Chystáte se letos na dovolenou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano107
Ne32

Zájezdy si doporučuje vybírat od firem, které mají kamennou prodejnu, webové stránky, funkční telefonní číslo a IČO. „Pokud si veřejnost není jista, zda je daný pořadatel řádnou cestovní kanceláří, může se obrátit na sekretariát AČCKA a tuto informaci si ověřit,“ doplnila.

Podvodníci podle Papeže také lidi vyzývají, aby peníze za ubytování, letenky a další služby posílali odděleně na různé české i zahraniční účty. „Podobné případy se vyskytují dlouhou řadu let a asociace ně dlouhodobě upozorňuje u ministerstva pro místní rozvoj a dalších institucí.

Například o paní, která okradla klienty o téměř 40 milionů, jsme veřejně mluvili už před třemi lety a vůbec nic se nestalo,“ uvedl Papež. Police podle Vinčálka v současné době řeší několik podvodných prodejů zájezdů přes sociální sítě. „Bližší informace ale zatím sdělit nemůžeme,“ dodal.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat