Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pohonné hmoty v Česku prudce zlevňují, někde už stojí i méně než 25 korun

Tankování nafty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tankování nafty. | foto: Shutterstock

Praha Česko čelí potížím se šířením koronavirové nákazy, jednou z dobrých zpráv je ale vývoj cen u čerpacích stanic. Ropa vlivem globální hrozby koronaviru a také cenové války ze strany těžařů v Saúdské Arábii zlevňuje na dlouho nevídané hodnoty. A cenovky českých benzinek padají o desítky haléřů za litr.

Průměr za celou republiku klesl na 30,6 koruny za litr benzinu a 30,2 za litr nafty. Mnohé stanice už ale prodávají paliva za méně než 30 korun a některé v pondělí srazily cenu dokonce pod 25 korun.

Za uplynulý týden tak zlevnil v průměru litr Naturalu 95 o skoro 70 haléřů a cenový sešup bude pokračovat. Během pondělí se ropa propadla ze 35 ke 30 dolarům za barel, v jednu chvíli i pod 30 dolarů. Přitom ještě v půlce února stála skoro 60 dolarů.

„Ropa se nyní obchoduje za nejnižší cenu od začátku roku 2016 a předtím stála méně až v roce 2003. České čerpací stanice budou vlivem toho ještě dál výrazně zlevňovat. Během nejbližších dvou týdnů zhruba o korunu v průměru, tedy výrazně pod 30 korun,“ komentuje situaci ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. Pohonné hmoty v průměru za méně než 30 korun prodávaly české čerpačky naposled před třemi lety.

Důvodem výrazného zlevňování není podle Tomčiaka naše domácí situace a drastická opatření proti šíření koronaviru. Pumpy ovlivňuje souběh několika vlivů – globální obavy z důsledků virové nákazy, z obrovského poklesu světové poptávky oproti nabídce ropy a nejvíc cenová válka, kterou spustili těžaři v Saúdské Arábii.

Saúdi se snaží za každou cenu posílit svůj podíl na světovém objemu prodeje ropy, prudce navýšili těžbu a srazili cenu.

Ceny benzinu a nafty podle průměru kartové společnosti CCS

Ceny benzinu a nafty podle průměru kartové společnosti CCS

Cenový průměr pohonných hmot u nás, který vykazuje statistika kartové společnosti CCS z 2700 pump, z celkem čtyř tisíc veřejných, po celém Česku, není úplně přesně vypovídající. Rozpětí od nejlevnějších po nejdražší stanice je totiž obrovské.

Na dálnicích v současné době prodávají velké koncerny litr benzinu a nafty za víc než 33 korun. Oproti tomu všech 42 pump společnosti Tank Ono srazilo v pondělí cenu u benzinu i nafty na jednotných 24,9 koruny za litr.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ (35-46.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 46 000 Kč