Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lockdown nahrává k trávení času na zahradě. Jak si ji vylepšit, kolik to stojí a na co si dát pozor?

Ekonomika

  5:00
ČR - Možnost vyrazit někam na dovolenou či prodloužený víkend zůstává prozatím v nedohlednu. Náhradou může být pobyt na zahradě či na terase. Jen bude potřeba je vhodně zařídit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Slunečné počasí a teploty šplhající se ke 20 stupňům lákají k odpočinku venku na zahradě. Prostě jen tak si zalenošit nebo třeba ugrilovat něco dobrého k obědu. Pokud vám něco z potřebného vybavení chybí, můžete bez obav vyrazit na nákup do obchodů. Většina zboží z tohoto sortimentu totiž spadá pod některou z výjimek, a může se tak prodávat v kamenných prodejnách i v současné době.

Páteční uzavření se projevilo. V obchodech nakupovalo v sobotu až o 70 procent lidí více než běžně

Bez problémů tak koupíte například grily, paliva pro grily a podpalovače. V tomto případě se jedná o domácí potřeby. V nabídce je již v současné době mají hobby markety i hypermarkety. „Grily již v nabídce máme. Jejich nabídku budeme dále rozšiřovat v polovině měsíce dubna,“ říká Lutfia Volfová, tisková mluvčí Globusu. Ceny grilů jsou přibližně stejné jako loni. Například vysoký zahradní gril na dřevěné uhlí Tenneker Black Moon koupíte v Hornbachu za necelé tři tisíce korun.

Zahradní nábytek

Stejně tak běžně seženete na prodejnách a v zahradních centrech hobby marketů, která jsou otevřená pro všechny zákazníky, například zahradní nábytek. Největším trendem v zahradním nábytku je jednoznačně umělý ratan. „Jedná se o nadčasový, kvalitní a lehký materiál, který se snadno přizpůsobí každému exteriéru i interiéru a je cenově dostupný,“ popisuje David Kolář, marketingový ředitel společnosti Hornbach.

Například barový zahradní ratanový stolek v barvě antracit pořídíte v Hornbachu za necelé dva tisíce, moderní zahradní křeslo z kvalitního polyuretanu je zhruba o 200 korun dražší.

Kam půjdou ceny, až se otevřou obchody a uvolní se prázdninové cesty k moři?

Velmi oblíbený je rovněž nábytek z tahokovu v barevném provedení antracit s černou. Má elegantní design, který je zároveň velmi praktický na údržbu a bude trendy i letos.

„Na ceny má v tomto roce vliv předražená doprava z Dálného východu a růst cen komodit, jako je hliník nebo plastový granulát. U některých položek proto dochází k navýšení ceny zhruba o deset procent,“ vysvětluje Volfová.

V kamenných prodejnách koupíte rovněž dětský zahradní program, tedy třeba pískoviště či houpačku, stejně tak bazény. „Pro letošní rok máme novinky v sortimentu ve spolupráci s dodavatelem Marimex. Jde o rozšířenou nabídku nafukovacích vířivých bazénů, tepelná čerpadla pro ohřev bazénové vody a automatické vysavače bazénů,“ uvedla Volfová.

Trampolínu pořídíte online

Samozřejmě opět platí, že do kamenné prodejny se můžete zatím stále vypravit jen v rámci okresu, v němž bydlíte. Ovšem nic nebrání tomu, abyste si gril či zahradní nábytek nebo další zboží, které se nyní prodávat v obchodech nesmí, objednali online z některého z e-shopů. I ty jsou na zvýšený zájem připravené.

„Kvůli zavřeným školkám a dětským hřištím se lidé snaží děti doma co nejvíce zabavit a objednávají ve velkém pískoviště a houpačky, kde zájem vzrostl o sto procent,“ říká Pavla Hobíková, tisková mluvčí Mall.cz. Dodává, že o více než 220 procent pak vyskočily prodeje trampolín.

„Nárůsty jsou patrné také u kategorií grilů, zahradního nábytku, pergol a altánů, ale předčasně také u bazénů,“ uvedla Pavlína Tauchmanová, tisková mluvčí Onlineshop.cz.

Češi si lockdown pořádně osladili. Obchodníci s cukrem během koronavirové krize zažívají zlaté časy

Doručení na adresu nyní probíhá bez problémů. U standardních balíků trvá zpravidla jeden až dva pracovní dny. U nadměrných a těžkých zásilek to někdy může trvat tři až čtyři pracovní dny. U některých produktů nebo nad určitou částku je doprava zdarma. V ostatních případech je doprava zpoplatněná.

V případě běžných balíků se cena pohybuje v řádu desetikorun. Například u Onlineshop.cz zaplatíte za zásilku do Balíkovny 29 korun, doručení na adresu Českou poštou přijde na 49 korun. PPL vám balík z Onlineshop.cz přiveze až domů za 49 korun, DPD za 39 korun. U nadměrných zásilek se připravte na cenu v řádu stokorun. „S dopravou PPL Sprint za nadměrnou zásilku zaplatíte 399 korun, s komfortní dopravou ID Car vyjde na 990 korun,“ dodala Tauchmanová.