Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Politici se dohodli, rodičovský příspěvek se krátit nebude

Ekonomika

  15:30aktualizováno  20:22
PRAHA - Předsedové politických stran se shodli na změnách v takzvaném Janotově balíčku. Deficit rozpočtu by se sice zvýšil na 159 miliard, nepřekročil by ale hranici 170 miliard, kterou stanovil premiér Jan Fischer.

Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání šéfů parlamentních stran s premiérem Janem Fischerem o takzvaném Janotově úsporném balíčku, které se konalo 23. září v pražské Kramářově vile. foto: ČTK

Změny v balíčku potvrdila většina politiků po jednání s premiérem Janem Fischerem v Kramářově vile. Předseda ČSSD Jiří Paroubek po jednání lídrů parlamentních stran uvedl, že  pozměňovací návrhy  ČSSD k úspornému balíčku jsou v zásadě akceptovány. Změny sociálních demokratů by měly zvýšit plánovaný deficit o 8,3 miliardy,tedy cca 163 miliardy korun.

Rozpočtový výbor je pro

Rozpočtový výbor dnes doporučil sněmovně schválit vládní protikrizový balíček. Na jednání výboru nezazněly navzdory kritice levicových poslanců žádné pozměňovací návrhy. Členové výboru je nechali až na jednání sněmovny.

Předseda ODS Mirek Topolánek novinářům při odchodu z Kramářovy vily řekl, že pokud budou změny v balíčku jen kosmetické, občanští demokraté jsou ochotni na ně přistoupit.

Experti ČSSD a ODS, kteří se sešli večer, vypočítali, že schodek by měl být zhruba 159 miliard, což by bylo asi o čtyři miliardy víc, než činil deficit navržený Janotou. ČSSD však podle Janoty stále operuje ještě se změnou opatření souvisejících se šrotovným, to by znamenalo další tři miliardy navíc.

Předsedové stran se nad plány na pozměňovací návrh sejdou ještě ve čtvrtek ráno před jednáním sněmovny. Měli by definitivně rozhodnout před schůzí, která má být zahájena v 10:00.

Snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta
Oproti původnímu Janotově návrhu by měl zůstat v současné výši rodičovský příspěvek či porodné.Sociální demokraté také ustoupili od progresivní daně z příjmu fyzických osob.

Rozpočtový výbor doporučil sněmovně schválit snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta, jak navrhuje vláda. Snížení se má dotýkat všech ústavních činitelů, jejichž platy určuje zvláštní zákon. Jde nejen o prezidenta republiky, poslance a senátory, ale i o ministry, soudce a například vedení Nejvyššího kontrolního úřadu.

Kromě snížení platů ústavních činitelů navrhuje vláda snížit i platy státním zaměstnancům. To by mělo přinést asi sedm miliard korun. Již dříve vláda zmrazila platy úředníkům, což má ušetřit 2,7 miliardy korun.

TOP 09 nechce změny v balíčku
Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda uvedl, že na čtvrtečním jednání sněmovny by měl vzniknout jeden velký pozměňovací návrh, pod který se podepíšou poslanci všech parlamentních stran. Souhlas se změnami ale vyloučil zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého nebudou poslanci jeho strany hlasovat pro žádné pozměňovací návrhy. Pokud se ale výsledný návrh nebude příliš lišit od vládní předlohy, TOP 09 je ochotná ho podpořit.

Změny v Janotově balíčku

Návrhy, na nichž se ČSSD shodla s ostatními stranami
- balíček nebude obsahovat snížení rodičovského příspěvku o 10 procent
- balíček nebude obsahovat snížení porodného z 13.000 na 10.000
- balíček nebude obsahovat snížení příspěvku sociální služby
- balíček nezruší navýšení podpory v nezaměstnanosti

Návrhy, od nichž ČSSD upustila
- zavedení progresivní daně z příjmu fyzických osob
- zvýšení daně z příjmu právnických osob na úroveň roku 2008
- zvýšení sazby daně z převodu nemovitosti ze tří na pět procent

Návrhy, které se bude ČSSD snažit prosadit mimo balíček
- snížení platů ústavních činitelů o 20 procent
- apel na vládu, aby snížila platy státním zaměstnancům pouze o dvě procenta (rozhodnutí není věcí parlamentu, ale vlády)

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat