Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Poradit s úvěrem chce více lidí

Ekonomika

  9:31
PRAHA - Vybrat banku, kde si člověk chce vzít hypotéku, zabere spoustu úsilí i času. Ne každý se vyzná v poplatcích, které si finanční domy za služby účtují, nebo se mu jen nechce dlouho porovnávat detaily. Takzvaní finanční brokeři tvrdí, že přesně proto fungují. Nevydělávají ale na lenosti lidí?

Peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

„Na první pohled to může vypadat jako nesmyslné podnikání, ale v západní Evropě je to dost rozšířené. Říká se tomu tipping, jako vyhledávání či srovnávání, a v novém zákoně o podnikání na finančních trzích se s novou právní úpravou srovnávání finančních produktů počítá,“ vysvětluje ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová.

Provize platí banky
Službu finančního brokera se přitom už i v Česku naučilo využívat stále více lidí. „Zájem o službu hypotečního makléře se stále zvyšuje. Trend souvisí nejen se zvýšeným zájmem o hypotéky samé, ale i o šíři služeb a možnost volby pro klienta,“ říká marketingový manažer Jiří Felix z brokerské firmy Simply. „Zájem je v poslední době vysoký, letos čekáme předběžně růst zájmu o třicet procent proti loňsku,“ konstatuje jednatel firmy 1. Eurohypotéka Jakub Císař. Konkurenční SC Finance dokonce uvádí zvýšený zájem až o pět set procent. Potvrzují to ale i banky. „Externí prodejci prodávají více než polovinu všech nově poskytnutých hypotečních úvěrů,“ uvedl Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Podle Císaře se lidé pomalu učí spolehnout na radu odborníků, než aby si všechny banky obešli sami. Souhlasí s tím i experti. „Lidé si mohou sice najít detaily na internetu, ale často nejsou schopni se správně orientovat v poplatcích bank nebo si nevěří, že celou výši spočítali správě, takže jsou rádi, že to za ně někdo udělá,“ soudí ekonomka Šichtařová.

Zároveň odhaduje, že se služba do budoucna ještě rozšíří. Pro zákazníky má totiž využití služeb brokera krom ušetřeného času několik dalších výhod, především bezplatný servis u standardních služeb. Lidé platí většinou jen v případě, kdy mají záznam v bankovním registru. „Provize nám totiž platí banky. Úroveň provizí od většiny hlavních bankovních partnerů je stejná, právě i z důvodů vzájemné konkurence,“ tvrdí Císař. To potvrzují i banky. „Spolupráce funguje na provizní bázi, a to podle objemu realizovaných obchodů,“ říká Kristýna Havligerová z České spořitelny. Kolik přesně provize činí, však banky považují za důvěrnou informaci, s odkazem na obchodní tajemství.

Autor: