10. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Pořizování selfie za volantem? Pro čtvrtinu mladých běžná praxe

Selfie fotografie pořizuje za jízdy čtvrtina Evropanů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Selfie fotografie pořizuje za jízdy čtvrtina Evropanů. | foto: Youtube

Průzkum mezi mladými lidmi v několika evropských zemích ukázal, že mnozí z nich při pořizování selfie fotografie často hazardují se životem. Čtvrtina z nich se totiž fotí i za volantem a následně brouzdají po sociálních sítích. Automobilové nehody jsou přitom nejčastější příčinou úmrtí mladých evropanů.

Jak ukázal průzkum, který si nechala zpracovat automobilka Ford, mezi nejčastější hříšníky patří mladí Britové. Za volantem se už vyfotografoval každý třetí. V těsném závěsu se drží Němci a Francouzi.

Souboj selfie

Server Lidovky.cz v minulých dnech spustil Souboj selfies:

- Jaké fotografie posílají čtenáři do soutěže Souboj selfie, si můžete prohlédnout TADY.

-  O jaké ceny hrají, se dočtete ZDE.

Souboj Selfie

Souboj Selfie

Pouhým pořízením snímku ale jejich nebezpečné počínání nekončí. Mnozí z nich, například v případě Němců až třetina, se totiž následně přihlašují na sociální sítě, kde fotky sdílejí se svými přáteli. Samozřejmě za jízdy.

Tento trend dokazuje i nárůst popularity hashtagu #drivingselfie, pod kterým řidiči dávají světu vědět o své jízdě. Jsou to ale právě automobilové nehody, které nejčastěji stojí za úmrtím mladých lidí. Podle výzkumu odláká pořízení selfie řidičovu pozornost průměrně na čtrnáct vteřin, nahlédnutí na sociální sítě dokonce až na dvacet. V dubnu takto například zemřela mladá Američanka jen pár vteřin poté, co se vyfotila a nahrála svou selfie na sociální sítě.

Focení selfie za jízdy ale nepatří mezi jediné prohřešky. K pořizování obyčejných fotek se například přiznali téměř všichni Rumuni. Téměř polovina evropanů také za volantem jí, pije či používá mobilní telefon. Nejvyšší povolenou rychlost pak někdy překračuje většina dotázaných.

ttrTomáš Trnka

Najdete na Lidovky.cz