Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Porsche míří na burzu, zařadí se mezi největší emise v evropské historii

ilustrační snímek foto: Martin Sznapka

Uprostřed energetické krize a očekávané ekonomické recese bude vstup automobilky Porsche na burzu mimořádnou událostí. Očekává se, že investoři automobilku ohodnotí na 70 až 75 miliard eur, v přepočtu tedy 1,7 až 1,8 bilionu korun. Při horní hranici by vstup značky na burzu znamenal třetí největší primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v evropské historii.
  10:26

Propočty vycházejí z určení ceny prioritních akcií. Ty mateřská společnost Volkswagen stanovila na 76,50 až 82,50 eura za kus. Koncern rovněž uvedl, že s akciemi Porsche se na frankfurtské burze začne obchodovat 29. září.

Automobilka Porsche bude mít celkem 911 milionů akcií, z toho polovinu kmenových a polovinu prioritních. V rámci vstupu na burzu se investorům nabídne až 113,875 milionu prioritních akcií. Ty mají proti kmenovým akciím přednost například při vyplácení dividend, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva.

Volkswagen se navíc dohodl, že jeho hlavní akcionář, holding Porsche SE, koupí 25 procent plus jednu kmenovou akcii automobilky Porsche, a to za cenu prioritních akcií s přirážkou 7,5 procenta.

Celkový výtěžek z prodeje akcií v rámci IPO by tak měl dosáhnout 18,1 až 19,5 miliardy eur. Volkswagen hodlá v prosinci svolat mimořádnou valnou hromadu, kde navrhne vyplatit 49 procent celkového výtěžku akcionářům ve formě mimořádné dividendy.

Skupina Volkswagen zahrnuje vedle Porsche také řadu dalších značek. Kromě vlajkové značky VW jsou to například Audi, Seat, Bentley či Lamborghini. Součástí koncernu je rovněž automobilka Škoda Auto.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat