Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Porsche míří na burzu, zařadí se mezi největší emise v evropské historii

ilustrační snímek foto: Martin Sznapka

Uprostřed energetické krize a očekávané ekonomické recese bude vstup automobilky Porsche na burzu mimořádnou událostí. Očekává se, že investoři automobilku ohodnotí na 70 až 75 miliard eur, v přepočtu tedy 1,7 až 1,8 bilionu korun. Při horní hranici by vstup značky na burzu znamenal třetí největší primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v evropské historii.
  10:26

Propočty vycházejí z určení ceny prioritních akcií. Ty mateřská společnost Volkswagen stanovila na 76,50 až 82,50 eura za kus. Koncern rovněž uvedl, že s akciemi Porsche se na frankfurtské burze začne obchodovat 29. září.

Automobilka Porsche bude mít celkem 911 milionů akcií, z toho polovinu kmenových a polovinu prioritních. V rámci vstupu na burzu se investorům nabídne až 113,875 milionu prioritních akcií. Ty mají proti kmenovým akciím přednost například při vyplácení dividend, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva.

Volkswagen se navíc dohodl, že jeho hlavní akcionář, holding Porsche SE, koupí 25 procent plus jednu kmenovou akcii automobilky Porsche, a to za cenu prioritních akcií s přirážkou 7,5 procenta.

Celkový výtěžek z prodeje akcií v rámci IPO by tak měl dosáhnout 18,1 až 19,5 miliardy eur. Volkswagen hodlá v prosinci svolat mimořádnou valnou hromadu, kde navrhne vyplatit 49 procent celkového výtěžku akcionářům ve formě mimořádné dividendy.

Skupina Volkswagen zahrnuje vedle Porsche také řadu dalších značek. Kromě vlajkové značky VW jsou to například Audi, Seat, Bentley či Lamborghini. Součástí koncernu je rovněž automobilka Škoda Auto.

Autoři: ,