Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední telegram poslal student z Brna do Pelhřimova

Ekonomika

  15:34
PELHŘIMOV - Údajně poslední telegram, který byl odeslán na území České republiky, se stal novým exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.
Telegram - ilustrační foto

Telegram - ilustrační foto foto: ČTK

Telegram podal student Martin Jonáš 31. března těsně před půlnocí z nádražní pošty v Brně, která má otevřeno do 24:00. Telegram dorazil do Pelhřimova dnes. Oznámil to Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den spravující české rekordy.

Telegram má toto znění: POSLEDNI TELEGRAM V HISTORII CESKYCH POST DO MUZEA REKORDU A KURIOZIT POSILA MARTIN JONAS. Jako rarita bude telegram vystaven v expozici muzea.

Podle Marka je kuriózní skutečnost, že paní za přepážkou si nedokázala vzpomenout, kdy naposled přišel někdo telegram podat. "Dnes jste už asi dvacátý!" zněla údajně její poslední věta při přijímání blanketu s úplně posledním telegramem.

Poslední možnost podat na poště telegram využilo ve středu nebývalé množství lidí i v jiných městech. Jen na hlavní poště v Praze odbavily úřednice 56 telegramů, ačkoliv za dva předchozí měsíce to byly všehovšudy dva telegramy.

Pošta se rozhodla službu zrušit po 160 letech jako nevýdělečnou. Zatímco v dobách socialismu vychrlily dálnopisy kolem deseti milionů telegramů ročně, loni přijali pracovníci 3337 pošt pouze 756 telegramů. Strmý pád nastal s nástupem elektronické komunikace v 90. letech.

Telegram jako služba ovšem v českých zemích nekončí. Bude ji dál nabízet Telefónica O2.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA VÝROBNÍHO STROJE NÁSTUPNÍ MZDA 28.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Mohlo by vás zajímat