Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
29. března 2010 20:45, aktualizováno 30. 3 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká pošta ruší posílání telegramů, jsou prodělečné

Pošta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Služba posílání telegramů z pošty končí. Po 160 letech bude možné ve středu 31. března poslat telegram z pošty úplně naposled. Telegram býval jednou z nevyužívanějších poštovních služeb. Krok s SMS či e-maily však neudržel.

O zrušení této služby informovala v pondělí televiza Nova. Mluvčí České pošty Marcela Selicharová televizi sdělila, že zájem o posílání telegramů v posledních letech rapidně klesá. Na pobočkách České pošty bylo v loňském roce posláno za měsíc průměrně 63 telegramů.

"Zatímco v období první republiky poštovní telegrafisté vyťukali ke čtyřem milionům telegramů ročně a v době reálného socialismu vychrlily dálnopisy každý rok kolem deseti milionů telegramů, s nástupem elektronické komunikace v devadesátých letech zažila tato služba strmý pád. Za rok 2009 přijali pracovníci 3337 pošt od občanů celkem 756 telegramů," uvedla Selicharová. Službu stále využívají například nemocnice k informování pacientů.

Poslat telegram je v porovnání s SMS zprávami mnohem dražší. Podání na poště stojí 75 Kč a za každé slovo do deseti znaků zaplatí zákazník dalších pět Kč. Telegram na poště nahrazuje nová služba "on-line dopis", kterou pošta zavedla loni. Člověk může emailem zprávu poslat na poštu, kde ji vytisknou, vloží do obálky a doručí.

Telegram jako služba ale od dubna neskončí. Po zrušení podávání telegramů na poštách bude telegrafickou službu dál nabízet Telefónica O2. Ta jako držitel licence na telegrafní službu vypověděla poště zprostředkovatelskou smlouvu na konci minulého roku a pošta se rozhodla od dubna po 160 letech nevýdělečnou službu nenabízet.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...