Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Chcete mít práci? Naočkujte se. Některé americké společnosti přitvrzují

ilustrační snímek foto: ILUSTRAČNÍ FOTO SHUTTERSTOCK

Chcete jít do práce? Naočkujte se. Tak zní pravidla některých významných amerických zaměstnavatelů. Naposledy s nimi přišla potravinářská společnost Tyson Foods a softwarový gigant Microsoft.
  22:12

Někteří velcí zaměstnavatelé v zemi s povinností očkování váhali. V posledních dnech však byli nuceni jednat, jelikož počet případů v USA opět narostl. Informuje o tom deník The New York Times.

Společnost Tyson Foods v úterý oznámila svým 120 000 pracovníkům v kancelářích, na jatkách a v drůbežárnách, že od 1. listopadu budou muset být naočkování. Firma hovoří o „podmínce“ pro vykonávání práce. Podobně k situaci přistoupila i společnost Microsoft, která v USA zaměstnává zhruba 100 000 lidí. Všichni zaměstnanci i hosté, kteří budou chtít do prostor kanceláří vstoupit, se budou muset prokázat platným certifikátem.

„Nebrali jsme takové rozhodnutí na lehkou váhu,“ zmínil šéf Tyson Foods ve zprávě svým zaměstnancům. „Strávili jsme měsíce podporováním členů našeho týmu k očkování, dneska je naočkovaná necelá polovina z nich,“ dodal.

Pouze očkované pustí do svých kanceláří také internetoví giganti Google a Facebook. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to emailem minulý týden oznámil šéf firmy Sundar Pichai.

Společnosti Walmart, Lyft a Uber zvolily méně razantní přístup. Podmínka vakcinace platí pouze pro úředníky, nikoliv pro pracovníky v tzv. první linii.

Očkování proti covidu-19 v posledních týdnech nařídila i streamovací společnost Netflix, naočkovat se musí herci i členové štábů, kteří pracují v jejich blízkosti.

Tisíc dolarů za očkování

Jiní zaměstnavatelé chtějí své zaměstnavatele pozitivně motivovat a nabízejí jim určité finanční benefity. Například investiční společnost Vanguard zaplatí všem pracovníkům tisíc dolarů za to, že očkování absolvovali.

„Společnost Vanguard si uvědomuje, že očkování je nejlepší způsob, jak zastavit šíření viru, a silně podporuje svůj personál v tom, aby se nechali naočkovat,“ uvedl Charles Kurtz, mluvčí společnosti Vanguard pro CNBC.

„Proto nabízíme odměnu pro personál, který se prokáže očkovacím průkazem,“ doplnil Kurtz.

Nikoho nutit nebudeme

Někteří zaměstnavatelé se podmíněnému očkování svého personálu zatím vyhýbají. Například Amazon jako druhý největší soukromý zaměstnavatel v zemi o žádném „očkovacím nařízení“ neinformoval. O „očkovací povinnosti“ se nevyjádřil ani Apple či velké americké banky.

„Usilovně pracujeme na tom, aby se naši zaměstnanci nechali naočkovat,“ řekl finanční ředitel Amazonu Brian Olsavsky pro The New York Times.

Mnohé společnosti se potýkají s nedostatkem zaměstnanců a obávají se, že povinnost se nechat naočkovat by pro některé zaměstnance mohla znamenat důvod své dosavadní zaměstnání opustit.

Nedobrovolné očkování se také nelíbí některým odborovým organizacím. Ty argumentují tím, že jsou porušována práva zaměstnanců. „Důvodem, proč mnoho pracovníků vakcínu odmítá, jsou politické a ideologické důvody,“ řekl Stuart Appelbaum, prezident odborové organizace Retail, Wholesale and Department Store Union (RWDSU), která zastupuje pracovníky v potravinářských továrnách na středozápadě USA, kde je míra proočkovanosti relativně nízká.

„V místech, kde máme největší počet Trumpových příznivců, spatřujeme velký počet odpůrců očkování,“ dodal. Odboráři však upozorňují i na jiné důvody spojené s odmítáním vakcíny, a to například na obavy lidí o své zdraví a strach z nežádoucích účinků.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat