Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na čokoládové zajíce a vajíčka

Ekonomika

  12:24
PRAHA - Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje lidi aby před Velikonocemi při nákupu nejrůznějších čokoládových figurek kontrolovali jejich složení. Podle sdružení jsou totiž v obchodech nabízeny figurky označené jako čokoládové, ačkoliv podle složení nemají s čokoládou nic společného.

Velikonoční zajíc foto: Michal Novotný, Lidové noviny

Sdružení také varuje spotřebitele, aby byli více než obezřetní při nákupu vajec. Syrová vajíčka mohou být zdrojem různých onemocnění počínaje zažívacími problémy a salmonelózou konče. SOS proto radí spotřebitelům, aby vybírali vejce čistá, s neporušenou skořápkou, a především s údajem o minimální trvanlivostí i velikosti. Spotřebitelé by se také měli zajímat o to, jak jsou v prodejně uskladněná.

"Vyhláška stanovuje, že vejce musejí být skladována v rozmezí od pěti do 18 stupňů Celsia a v žádném případě nesmějí být vystavena přímému slunci. Čím větší teplota, tím se snižuje doba jejich použitelnosti," uvedlo SOS.

Některé hypermarkety to podle něj nedodržují a zboží nyní nabízejí bez jakýchkoliv opatření uprostřed prodejny, kde teplota bude určitě vyšší než stanovených maximálních 18 stupňů Celsia, uvedl mluvčí SOS Jan Mišurec.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...