Plánovaná změna vrací Česko před rok 2008, od něhož mohli pracující penzisté základní slevu na dani začít uplatňovat. Od příštího roku by o ni měli dočasně na tři roky přijít. Podle návrhu by ji mohli získat znovu od ledna 2016. Nyní činí sleva 2070 korun měsíčně.
ČTĚTE TAKÉ: |
Sleva na dani se ruší jen důchodcům
Záměr kritizuje Rada seniorů ČR. Podle jejího předsedy Zdeňka Pernese se možnost slevy na dani ruší jen důchodcům jako jediné skupině. Dopadne to na 157 000 pracujících penzistů, uvedl Pernes. Rada už požádala předsedu Senátu, aby horní komora pro vládní návrhy a novely nehlasovala.
Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) už dřív řekl, že důchodci dostali možnost slevy na dani v době, kdy ekonomika rostla a firmy hledaly pracovníky. Podle něj ale nyní, když se nezaměstnanost pohybuje nad osmi procenty, taková "selektivní podpora, kdy nějaké skupině obyvatel jsou umožněny dva nezdaněné příjmy zároveň, příliš opodstatnění nemá". Důchody se v Česku nedaní.
Z vyššího zdanění by stát měl za tři roky získat sedm miliard
Ministerstvo práce chce přitom zaměstnávání penzistů podporovat. Soustředit se na ně chce i v připravované strategii pozitivního stárnutí pro příštích pět let.
Z vyššího zdanění výdělků důchodců by stát mohl podle plánů v příštím roce získat dvě miliardy korun. V dalších dvou letech by to pak mělo být po 2,5 miliardy.
Jak se v praxi projeví zrušení slevy na daniPodle podkladům k navrhovaným novelám by opatření mělo mít dopad na asi 80 000 pracujících důchodců. "Prakticky nejvíc pracujících důchodců - přibližně 64 000 - se nachází v takzvané skupině vysoce kvalifikovaných profesí," uvádí zpráva. Podle ní by lidé, kteří vydělávají měsíčně 10 000 korun hrubého a nyní neplatí daně, měli v roce 2014 zaplatit na dani z příjmu ročně 24 000 korun. Člověk s 15 000 hrubého by místo nynějších 11 340 korun měl platit 36 000 korun. Důchodce, který vydělává 20 000 korun a na dani nyní platí ročně 23 400 korun, by měl odvést 48 000 korun. |