Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha přestála krizi téměř nejlépe z měst EU

Ekonomika

  10:39
BRUSEL - Praha přestála nedávnou hospodářskou krizi téměř nejlépe ze všech evropských metropolí a regionů. Nepatrně lépe se vedlo jen Paříži a Lisabonu. Vyplývá to ze studie respektovaného nizozemského institutu TNO.

V roce 2009, kdy největší krize od 30. let minulého století udeřila nejsilněji, hrubý domácí produkt Prahy poklesl o 2,6 procenta. V celém Česku to přitom bylo o 4,1 procenta, metropoli se tak dařilo podstatně lépe než zbytku země.

ČTĚTE TAKÉ:


To platí ovšem i v celoevropském srovnání. Menší propad zažila právě jen francouzská metropole, o 2,3 procenta, a hlavní město Portugalska s poklesem o 2,5 procenta.

Vývoj HDP v evropských metropolích a regionech v roce 2009

 Paříž  -2,3
 Lisabon  -2,5
 Praha  -2,6
 Vlámský diamant (Belgie)  -2,9
 Randstad (Nizozemsko)  -3,2
 Madrid  -3,4
 Barcelona  -3,5
 Londýn  -4,1
 Vídeň  -4,5
 Dublin  -4,7
 Berlín  -5,2
 Budapešť  -5,2
 Kodaň  -5,3
 Mnichov  -5,5
 Hamburk  -5,5
 Frankfurt nad Mohanem  -5,7
 Porúří  -5,9
 Milán  -5,9
 Stockholm  -6,2
 Řím  -6,5

Lisabon ovšem momentálně čekají horší časy než Prahu, protože Portugalsko potřebovalo mezinárodní finanční pomoc a letos se nejspíš opět ponoří do hospodářské recese.

Institut TNO se zaměřil na celkem 20 metropolí a regionů v celé Evropě. Mezi nimi si nejhůře vedl Řím s propadem o 6,5 procenta, Stockholm s poklesem hospodářství o 6,2 procenta a Milán, jehož HDP poklesl o 5,9 procenta.

Výhoda Prahy? Mladí lidé
Značnou výhodou Prahy proti ostatním metropolím a regionům je vysoký podíl takzvané aktivní populace, tedy obyvatel od 15 do 64 let. Ten činí téměř 81 procent a je pátý nejvyšší na kontinentu.

Nejméně ekonomicky aktivních, 71,1 procenta obyvatel, má naopak region zvaný jako Vlámský diamant, tedy oblast mezi belgickými Antverpami, Gentem, Bruselem a Lovaní. O moc lépe se v tomto ohledu nevede ani Budapešti či Římu.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat