Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Provoz na světových letištích včetně Prahy zasáhl výpadek systému na odbavení

Ekonomika

  11:59aktualizováno  14:59
Na pražském letišti v pátek dopoledne na více než tři hodiny částečně vypadl systém na check-in odbavení. Nyní podle společnosti funguje bez komplikace. Podle letiště výraznější potíže při kontrolách při výpadku nenastaly, přesto se můžou tvořit fronty. Globální výpadek systému na check-in odbavení, jenž zpomalil provoz v Praze, hlásí také letiště v Londýně, Sydney, Budapešti či Curychu.

„Odbavovací systém je již plně funkční a k žádným výraznějším komplikacím nedošlo. Děkujeme za trpělivost,“ uvedlo v pátek pražské letiště na Twitteru po 14. hodině.

Problémy nahlásilo dopoledne. „Dnes v 10:40 vypadl systém na check-in odbavení na globální úrovni. Odbavení se časově prodlužuje a mohou se tvořit fronty. Problém není na straně Letiště Praha. Děkujeme za pochopení a za trpělivost,“ uvedla mluvčí letiště Klára Divíšková. Následně upřesnila, že systém nadále funguje, odbavení je však pomalejší. Jak dlouho mohou problémy trvat, zatím není jasné.

Provoz tak v pátek na letišti zastaven nebyl, na rozdíl od situace při výpadku jiného systému, který nastal 15. června. Tehdy vypadl systém Top Sky používaný Řízením letového provozu (ŘLP) pro vedení příletů a odletů na letišti. Pražské letiště proto na několik desítek minut zastavilo všechny plánované odlety, povoleny byly pouze přílety spojů, které už do Prahy mířily.

Problémy v pátek zaznamenalo i brněnské letiště. „Odbavovací a rezervační systém nám také vypadl, samozřejmě to situaci zkomplikovalo, ale zatím všechna letadla odletěla načas,“ uvedl pro iDNES.cz Jakub Splavec, tiskový mluvčí Letiště Brno. Jak dodal, aktuálně již vše funguje bez problémů.

Chaos i v Londýně nebo Sydney

O chaosu na letišti v Sydney na začátku školních prázdnin píše zpravodajský server News.com.au. „Nemohl jsem se odbavit, aplikace nefunguje, odbavení zavazadel nefunguje a na zákaznický servis se tvoří obrovské fronty,“ uvedl jeden z cestujících.

„Dovolujeme si vás informovat, že z důvodu globálního technického problému se v Budapešti výrazně protahuje odbavení, podobně jako na jiných letištích,“ informovalo na facebooku letiště v Budapešti. Podle serveru Portfolio.hu se problém týká mimo jiné letišť v Německu, Francii či Británii.

O technické závadě systému odbavení Altea na letišti v Curychu informoval server 20min.ch. Závadu potvrdila mluvčí letiště, pasažéři museli být odbavování manuálně. O výpadku systému na londýnských letištích Heathrow, Gatwick, Luton a Stansted píše server MyLondon.news.

Provoz narušují i stávky

Kromě výpadku systému aktuální situaci na zahraničních letištích komplikují i stávky. Na pařížském letišti Charlese de Gaullea a dalších francouzských letištích tamní pracovníci protestují kvůli nižším mzdám. Podle odborů by protest mohl trvat až do neděle.

Podle francouzského úřadu pro civilní leteckou dopravu vedla stávka letištních pracovníků ke zrušení 17 procent letů plánovaných z pařížských letišť Charlese de Gaullea a Orly v době od 7:00 do 14:00 SELČ. Pařížský letištní úřad pak varoval před možnými průtahy na vstupech do terminálů i při odbavování a bezpečnostních i celních kontrolách, napsala agentura AP.

V sousedním Německu se koná výstražná stávka zaměstnanců odpovědných za údržbu infrastruktury na hamburském letišti. Za varovnou stávkou na hamburském letišti stojí rovněž nespokojenost se mzdami.

Mluvčí letiště nicméně uvedla, že stávka zatím neměla na provoz letiště žádný vliv. Podle odborového svazu Verdi se do stávky již ráno zapojilo 30 až 40 pracovníků a jejich počet by se měl ještě zvýšit, napsala agentura DPA.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat